بهترین سن یادگیری زبان دوم
چه سنی برای یادگیری زبان دوم بهتر است؟
2017-12-24
پیلاتس از لحاظ روحی روانی چه تاثیری دارد؟
پیلاتس از لحاظ روحی روانی چه تاثیری دارد؟
2017-12-31
کابوس های شبانه کودکان

کابوس های شبانه کودکان

از کجا بفهمید که خواب کودکتان یک کابوس شبانه بوده ؟!

اگر کودکتان شب ها از خواب با گریه می پرد، یا می ترسد، احتمال این می باشد که کابوس دیده باشد. این ترس های سریالی معولا در طی نیمه های شب اتفاق می افتد. احتمالا کودک رویای بدش را روز بعد به خاطر خواهد آورد و همین مساله آزارش دهد.

کابوس ها نباید با تهدیدات شبانه اشتباه شوند، اختلالات خواب است که معمولا در طول اولین سه شب اتفاق می افتد. کودکان دارای قسمت های تهدیدات شبانه می باشند که باعث می شود آن ها به خواب عمیقی بروند، با این حال هنوز هم هیجان زده هستند و سخت می توانند عادت کنند. بعد از آن دوباره به خواب بر می گردند و چیزی صبح به خاطر نمی آورند.

چرا کودکان کابوس شبانه می بینند؟

اکثر کودکان یکبار در زندگی شان هم شده کابوس می بینند، اما کودکان ۵ تا ۸ سال به دلیل درک بهتری از خطرات زندگی، مثل تصادف خودرو، خشونت و مرگ، بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

با کابوس شبانه کودکان چه کنیم؟

کابوس شبانه کودکان ممکن است ناشی از گوش دادن به یک داستان ناخوشایندی باشد، یا داستان ترسناکی باشد.(حتی اگر به نظر ترسناک نرسد)یا اینکه فیلم با برنامه ناراحت کننده ای دیده باشند، قبل خواب دچار استرس شده باشند. همه این ها تاثیر گذار هستند.

بسیاری از چیزهایی که منجر به استرس، و کابوس های شبانه می شوند، خصوصا در سنین ۵ تا ۸سالگی، از مدرسه شروع می شود، که می تواند به خاطر مراقبت از کودک، جدایی والدین، مرگ یکی از اعضای خانواده، یا غیره باشد. برای کودکی که مدام با چنین اتفاقاتی روبرو می شود، دیدن کابوس طبیعی است.

بعد از دیدن کابوس به کودک چه کمکی می توان کرد؟

زمانی کودک شروع به گریه کرد پیش او بروید. اطمینان جسمی به کودک خیلی مهم است، او را در آغوش بگیرید، یا پشتش را مالش دهید تا زمانی که آرام گیرد. اگر او را به تخت خودتان بیاورید، حواستان باشد، چون این موضوع می تواند تبدیل به یک عادت برای او شود.

به کودک اجازه دهید که درباره کابوسش به شما توضیح دهد؛ در صورتی که مایل بود، تحت فشار قرارش ندهید. در این سن کودک تفاوت بین واقعیت و فانتزی را می فهمد. شما باید در این شرایط او را دلداری داده و یادآور شوید که همه این ها فقط یک رویا بوده است. اما تا زمانی که ناراحت است، صبوری کنید، همه می دانیم احساساتی که در پی کابوس های شبانه سراغمان می آیند، بسیار واقعی هستند.

همچنین ممکن است به کودک نشان دهید که هیچ هیولایی زیر تخت یا داخل کمد نیست. اسباب بازی های مورد علاقه اش را دوباری چک کنید، مطمئن شوید که چراغ خواب هم روشن است و به او یادآور شوید که شما در هال هستید، و مطمئنش کنید که همه چیز در امن و امان است.

آموزش های مقابله با کابوس بسیار کمک می کند. برخی کودکان هستند که حتی رویایشان را روز بعد با یک پایان خوش تمام می کنند. برخی هم ممکن است رویای بدشان را به تصویر بکشند و آن را دور بریزند؛ به آن ها بسیار کمک می کند.