علل اختلال وسواس
چرا اخلاق های وسواسی دارید؟!
2018-05-04
موسیقی درمانی چیست
آیا موسیقی درمانی برای کودکان خوب است؟
2018-05-10
بددهانی کودکان

بددهانی کودکان

بددهانی کودک :

بسیاری از والدین نگران تربیت فرزندانشان هستند و برخی هم نمی دانند که با بددهانی کودک چه کنند.

دلایل مختلفی هست که چرا کودکان از واژه هایی استفاده می کنند که والدین تایید نمی کنند، و اغلب هم بین نظرات ان ها تفکراتشان تفاوت هایی هست. قبل از برخورد با چنین رفتارهایی از کودکان، باید درباره ارزش آن ها و این واژه های نادرست و ناسزاها صحبت کرد.

چرا کودکان ناسزا می گویند؟

نوزادان، کودکان نوپا و بچه های بزرگتر این واژه ها را از بزرگسالان و اطرفشان یاد می گیرند؛ خصوصا والدین. حتی احساس واژه ها را نیز می فهمند. در واقع احساساتتان را با کلمات، نوع نگاهتان، و عملتان به آن ها منتقل می کنید. بنابراین اگر در حین عصبانیت والدین چیز خاصی بگویند، کودک هم احتمالا عین همان واژه را در زمان عصبانیت می گوید؛ بدون اینکه بدانند واژه ها چه معنی می دهند.

اگر اولین بار کودکتان کلمه بدی گفت و خواستید بخندید  یا خنده تان را پنهان کردید، مطمئن باشید همان لحظه احساستان را دریافت کرده و ممکن است تکرار کند. به خاطر اینکه کودکان هر چه والدین انجام دهند برداشت می کنند و عین همان را انجام می دهند.

به عبارتی دیگر، هر برخوردی که در زمان ناسزا گفتن کودک داشته باشید یا عصبانی شوید، ممکن است دوباره آن را به خاطر اینکه ناراحت است تکرار کند، و بخواهد به شما بفهماند که ناراحت شده است.

کودکان از یادگرفتن واژه های جدید و حرف لذت می برند، و دوست دارند با کلماتی که خاص هستند، هیجان انگی زو مخفی اند بازی کنند. کودکان ۳ یا ۴ ساله ممکن است برخی واژه ها را زیاد استفاده کنند، چون فکر می کنند کلمات جالبی هستند.

با ناسزا گفتن یا بددهانی کودکان چه باید کرد؟

اولین چیزی که والدین درباره کودکان تصمیم می گیرند، این است که به آن ها یاد دهند از چه واژه هایی استفاده کنند و از گفتن چه کلماتی خودداری کنند.

در صورتی که بعد از ان کودکان کلمه ناسزایی را از جای دیگر یاد گرفتند، باید سعی کرد که واقع بین بود و ان ها را تشویق به این نکرد که این واژه ها خنده دار است یا جالب است.

ممکن است با قاطعیت به کودک بگویید که : “کلمه ای که گفتی نمی خوام بشونم و نمی خوام آن را تکرار کنی.” بعد از آن هم سعی کنید در صورت تکرار کلمات ناسزا توسط کودک، فقط بی توجهی  کنید.

بددهانی کودکان

اگر کودک از روی خنده و سرگرمی چنین واژه هایی را به کار برد، سعی کنید واژه ای جایگزین برای آن به او یاد دهید. مثلا کودک کلمه را با صدای بلند تکرار می کند که جالب نیست و شما دوست ندارید، و اینگونه مطرح کنید که :” میدونم که کلمه بهتر از اینم هست، مثلا …” در ادامه می توانید واژه ای که کودک به کار برده، جای آن کلمه ای دیگر استفاده کنید.

اگر کودک زمانی که خیلی عصبانی است یا ناراحت است، واژه های نادرست را تکرار می کند، بهترین حالت توضیح معنی آن واژه می باشد، و اینکه این واژه باعث ناراحتی می شود و گفتنش درست نیست.

با بچه های بزرگتر چه باید کرد؟

بچه های بزرگتر، همانند بزرگسالان، ناسزا گفتن یا بددهانی اغلب نشانه ای از خشم می باشد، تا اینکه فرد از روی قصد و غرض به کسی بدون هیچ پیش زمینه ای ناسزا بگوید. مهمترین حرکتی که می توان در این حالت داشت، پیدا کردن علت خشم و کمک کردن به فرزند برای برخورد با آن می باشد.

اگر همچنان فرزندتان به ناسزا گفتن زیاد ادامه می دهد، و ریشه در خانواده هم ندارد، بهتر است با او صحبت شود که چرا چنین کاری را انجام می دهد. مطمئن شوید که زمان صحبت کردن درباره این موضوع هردو آرام هستیدف نه زمانی که هردو عصبانی هستید و نقد هم می کنید. اگر موضوع برمی گردد به گروه خاصی که فرزندتان با آن ها دوست است یا در ارتباط است، حتما مطمئن شوید که دلیل اصلی همان است. حتما در حین صحبت کردن به احساسات و حرف های فرزندتان با دقت و کمال میل گوش کنید.

اگر چنین روشی کمک نکرد، می توانید به او بگویید که اگر نمی تواند زبانش را مدیریت کند، شما به او کمک خواهید کرد؛ آن موقع است که از گفتن این واژه ها خسته می شود و سعی می کند استفاده نکند. فقط منتظر نتیجه باشید، و اجازه و این شانس را به فرزندتان بدهید که سعی اش را بکند.