رضایت شغلی چیست
چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟
2018-07-15
علت سیگار کشیدن
چرا بعضی ها سیگار می کشند؟
2018-07-22
عوامل موثر در عدم تمرکز

عوامل موثر در عدم تمرکز

بیشترین عاملان از بین برنده تمرکز یا عدم تمرکز

عوامل موثری که به عنوان قاتلان تمرکز و یا عدم تمرکز در موقع کار یاد می شوند :

رسانه های اجتماعی :

رسانه های اجتماعی

چه با اختلال adhd زندگی کنید، چه گهگداری مشکل تمرکز یا عدم تمرکز داشته باشید، دنیای امروز پر شده از عواملی که تمرکز را بهم می زنند. به گفته یک روانپزشک خوب Lucy Jo Palladino، به بررسی چند مورد از این عوامل برهم زننده تمرکز می پردازیم که با رسانه های اجتماعی شروع می شود. ارتباط برقرار کردن با دوستان راحت است، و یا قطع ارتباط از محل کار، هر زمانی می تواند باشد حتی به مدت یک ساعت. هر آپدیت روزانه ای که از طرف دوستان تان یا شما صورت می گیرد، می تواند ذهن شما را از کار پرت کرده تا دوباره تمرکزتان به کار برگردد.

باید تا جایی که می توانید در زمان کار کردن از لاگ این شدن به رسانه های اجتماعی خودداری کنید. اگر واقعا مجبورید که باید آن را به زمان استراحتتان موکول کنید. وقتی در حال استراحت هستید، چندتا پست تمرکزتان را به هم نمی زند. اگر همیشه دسترسی برای لاگ این شدن ندارید، لپ تاپ تان را با خودتان ببرید، آن هم جاهایی که به اینترنت دسترسی ندارید.

حجم زیاد ایمیل ها :

حجم ایمیل ها

یک چیزی که در رابطه با ایمیل ها می باشد، اینکه مستقیما به inbox تان می آیند و گاها منتظر جواب هم هستند. با این وجود خیلی از ایمیل ها مرتبط با کارتان هستند، که ممکن است وقفه ای را در کارتان ایجاد کنند. در صورتی که مداوما بخواهید برای چک کردن هر پیامی دست از کار بکشید، هیچ وقت پیشرفت نمی کنید.

به جای اینکه ایمیل ها را مداما چک کنید، زمان خاصی را برای چنین کاری اختصاص دهید. زمان استراحت روزانه تان، می توانید صفحه ایمیل تان را ببندید. همین به شما اجازه می دهد از هدر رفتن زمان جلوگیری کنید و بدون وقفه به کار ادامه دهید.

تلفن همراه :

تلفن همراه

شاید حتی بیشتر از صدای پینگ ایمیل، زنگ تماسی باشد که از تلفن همراهتان به گوش می خورد. صدایی که یه وقت هایی هم نمی توان از آن چشم پوشی کرد. اما تماس داشتن از طرف بقیه هزینه ای برایتان در طی صحبت کردن ندارد، در واقع فقط انجام وظیفه ای که در دستتان بوده را چند لحظه ای متوقف می کند.

قبل از جواب دادن شماره طرف مقابل را ببینید. اگر مشکوکید که تماس فوری نیست، آن را به پیام صوتی منتقل کنید. اگر روی یک پروژه بسیار حساس کار می کنید، تلفن همراه را روی سایلنت گذارید؛ با این کار دیگر وسوسه به جواب دادن هم نمی شوید. زمان های خاصی را به بررسی پیام های صوتی تان اختصاص دهید. به همه پیام ها گوش کرده تا دیگر در بین کار مجبور نباشید یکی یکی چک کنید.

چند وظیفه ای بودن :

چند وظیفه ای بودن

اگر چند وظیفه را به طور همزمان انجام می دهید، احتمال دارد زمان کم بیاورید. به گفته کارشناسان، باید فکری کرد. محققان توصیه می کنند هر وقت که از تمرکزتان را از یک کار به کار دیگری اختصاص می دهید، فقط دارید زمان از دست می دهید. دیدن نتیجه نهایی سه پروژه به همراه هم، در یک زمان، معمولا زمان بیشتری می برد، تا اینکه یکی یکی انجام داد.

هروقت که ممکن بود باید توجه تان را به یک پروژه اختصاص دهید، خصوصا اگر روی یک کار خیلی پرفشار و سنگینی کار می کنید. مهارت های چند وظیفه ای تان را به کارهای غیر ضروری و ساده اختصاص دهید ـ چنین حرکتی حتی زمان صحبت کردن با تلفن در حین کار به کارتان صدمه ای نمی رساند.

افکار مزاحم :

نوشتن افکار مزاحم که از عوامل عدم تمرکز می باشند

یک راه برای دور ماندن از این افکار ناخوشایند، نوشتن آن هاست. یک لیست از افکار مزاحم، کار های خانه، یا دیگر چیزهایی که تمرکزتان را بهم می زند و باید بعدا کامل شوند، بنویسید. زمانی که این افکار روی کاغذ می آیند، دیگر راحت تر می توانید به ادامه کارتان بپردازید.