کاهش استرس با ورزش
چطور استرس خود را کم کنیم؟
2018-11-11
راه های داشتن خواب راحت
چطور خواب راحتتری داشته باشیم؟
2018-11-18
خودآزاری

خودآزاری

خودآزاری

منظور از خودآزاری هرگونه رفتاریست فرد به خودش آسیب برساند. معمولا راهی برای کمک و دست و پنجه نرم کردن با این مشکل هست. حداقل می توان با توصیه های روانپزشک در شریعتی این مشکل را برطرف کرد و استرس های بیمار را کمتر کرد.

معمولا به این شکل دیده می شود که بیمار مکررا دست و جایی اش را می برد، یا می سوزاند، یا الکل بسیار مصرف می کند. همین ها می توانند باعث هرگونه رفتاری شوند که نتیجه آن خودآزاری یا آسیب به خودش می شود. حتی مهم هم نیست که چقدر کوچک باشد، یا چقدر رفتارهایش خطر بالایی برایش داشته باشد.

اساسا، هر رفتاری که باعث آسیب به خود فرد شود، راهیست برای اینکه با عواطفش دست و پنجه نرم کند و روبرو شود. برای چنین رفتاری واژه ای با نام خودآزاری مطرح می شود.

چرخه خودآزاری :

معمولا خود آزاری از یک راهی برای آرامش و فرار از فشارهاییست که در تفکرات و احساسات فرد دیده می شود. البته ممکن است به طور موقت او را از دردهای عاطفی و احساسی که می کشد، آرام کند. اما باید بدانید که این هم موقتی است به خاطر اینکه دلایل زیر لایه ای آن هنوز پابرجا هستند. خیلی زود بعد از آن، احساس گناه و شرمندگی سراغ بیمار می آید که دنبالش می کنند. همین باعث ایجاد یک چرخه می شود.

چرخه خودآزاری

به خاطر اینکه این فقط یک راه حل موقتیست. در واقع با خود آزاری می خواهد با مشکلی که دارد، دست و پنجه نرم کند. در چنین شرایطی باید با یک نفر صحبت کرد، تا جایی که ممکن است تا حمایت و کمک درست را بگیرد. با یادگیری استراتژی های درست از یک روانپزشک خوب می تواند شرایط را راحت تر کند و با این مشکلات و سختی ها روبرو شود، یا بعبارتی کنار بیاید.

چه کسانی مبتلا به چنین عارضه ای می شوند؟

خیلی ثابت نیست که فقط جوانان به چنین مسئله ای دچار می شوند، چون خودآزاری یا Self-harm روی هرکسی می تواند تاثیر بگذارد. اینطور گزارش شده یکسری از این افراد از سن ۱۲ سالگی خود آزاری در آن ها رشد می کند.

خیلی از دلایل این رفتارها می تواند از اتفاقاتی که با دوستان، خانواده یا در مدرسه می گذرد، یا ترکیبی از این ها پیش بیاید. فاکتورهایی که ممکن است برخی را وادار به انجام چنین کاری کند عبارتند از :

 • تجربه یک اختلال روحی رونانی. ممکن است اضطراب، نگرانی، اختلال شخصیت و اختلال خوردن باشد.
 • می تواند جوانی باشد که تحت حمایت و مراقبت والدینش نیست، یا خانه را ترک کرده اند.
 • قبلا سابقه خودکشی داشته است.

هرکدام از این عوامل می توانند منجر به خود آزاری در فرد شود. برخی که دچار این مسئله می باشند، ممکن است هیچ تجربه و زمینه ای از این عوامل ذکر شده نداشته باشند، اما به هر حال هرکسی می تواند تحت تاثیر این شرایط قرار گیرد.

چرا یکسری دچار این عارضه یا خود آزاری می شوند؟

هرکسی استرس و نگرانی های خاص خودش را دارد. برخی این مشکلات را مدیریت می کنند، مثلا با مشورت با خانواده یا دوستان، برخی هم غرق در این مشکلات می شوند. زمانی که احساسات شان را بیرون نریزند و با کسی در این باره صحبت نکنند، فقط به خودشان فشار وارد کرده اند. برخی هم که با آسیب های بدنی به خودشان، این هیجانات و نگرانی ها را بیرون می ریزند.

خودآزاری چیست؟

دلیل برخی افراد که خودآزاری دارند با برخی دیگر متفاوت می باشد. به یکسری از این دلایل می پردازیم :

 • داشتن یکسری مشکلات در خانه
 • دعوا و مشکل داشتن با دوستان
 • فشارهای مدرسه
 • قلدری کردن
 • افسردگی
 • اضطراب
 • اعتماد به نفس پایین
 • تغییرات رفتاری، مثل عوض کردن مدرسه
 • الکل یا سوء مصرف مواد مخدر