اختلال بیش فعالی بزرگسالان
آیا بزرگسالان هم به بیش فعالی مبتلا می شوند؟
2018-10-14
راه های مقابله با شکاک بودن همسران
چطور با همسر شکاک خود زندگی کنیم؟
2018-10-21
افزایش اعتماد به نفس کودکان

افزایش اعتماد به نفس کودکان

راه های بالابردن اعتماد به نفس کودکان

حس مثبتی نسبت به خود داشتن یکی از بزرگترین هدیه هاییست که می توان به یک کودک داد. روانپزشک خوب در تهران هم نظرش بر این است که کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، حس پر از عشق دارند و سعی می کنند آن ها را به خوشحالی شان گسترش داده و پرثمر باشند. همچنین در ادامه روانپزشک خوب در تهران بیان می کند که برای بالابردن اعتماد به نفس کودکان تان، تصویری از خودش که در حال رشد است بسازید، و با آن ها بایدها و نبایدهایش را همراه کنید.

روش هایی که برای بالابردن اعتماد به نفس کودکان می توان به کار گرفت :

اول : به کودکانتان حق انتخاب دهید

توصیه ای که روانپزشک خوب در تهران دارد، این است که به کودک اجازه دهید خودش انتخاب کند، البته با تکیه بر راه هایی منطقی که از قبل توسط شمای والدین انتخاب شده اند. در نتیجه آن ها را قدرتمندتر می سازد. به عنوان مثال، برای صبحانه می توانید به کودکتان پیشنهاد دهید که تخم مرغ می خورد یا پنکیک. می توانید از همین انتخاب های ساده شروع کنید تا به کودک کمک شود در آینده بتواند با انتخاب های بزرگتری روبرو شود.

دوم : هر کاری برای آن ها انجام ندهید

صبور باشید و اجازه دهید که خودشان کارهایشان را بکنند. به عنوان مثال، ممکن است در لباس عوض کردنشان قبل از رفتن به مدرسه سریعتر باشند، اما باید اجازه دهید که خودشان مهارت های جدید را یاد بگیرند. به این دلیل که بیشتر با چالش های جدید روبرو شوند، در نتیجه حس اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت.

سوم : تشویق های بی قید و بند از کودکتان نکنید

کودکان استاد تشویق های بی تعریف و بی پایه هستند. کودکتان را اغلب تشویق کنید، اما به خاطر چیزهای خاص باشد، در نتیجه کلماتتان توخالی نیستند. به عنوان مثال، بجای اینکه برای نقاشی اش بگویید “وای تو بهترین هنرمند جهان هستی، خیلی عالیه!”، بگویید” اینجوری که خانواده رو کشیدی واقعا دوست دارم”. حتی جزییات را در هم نظر بگیرید، مثلا ریش پدر.

چهارم : وظایف خانه داری که در حد سن شان باشد به آن ها بدهید

به کودکانتان مسئولیت دهید، برای وظایفی مثل تمیز کردن میز، یا تا کردن لباس های شسته شده. همین حس اعتماد به نفس شان را بالاتر می برد و می تواند در حل مشکلاتشان به آن ها کمک کند.

راه های بالابردن اعتماد به نفس کودکان

پنجم : کودکانتان را با بقیه مقایسه نکنید

به جای آن، خوبی های خودشان را تمجید کنید و از استعدادهای خاص شان حرف بزنید.

ششم : روی کودکانتان اسم یا برچسب نگذارید

همیشه احساسات کودکتان را در نظر بگیرید. زمانی که عصبی هستید، یک استراحت کوتاه کنید، در نتیجه از حرف هایی که ممکن است به او بزنید دیگر پشیمان نیستید. همچنین به یاد داشته باشید، می توانید کارهای یک کودک را بدون دوست نداشتن او دوست نداشته باشید. مطمئن شوید که تفاوت ها را به کودکتان خوب نشان می دهید.

هفتم : هراز گاهی سعی کنید برای کودکتان وقت بگذارید

چه خوردن چیزی باشد چه یک دوچرخه سواری، سعی کنید هر از گاهی را با کودکتان خلوت کنید؛ حتی هفته ای یک بار. یک فرصت عالی می باشد که با ذهن و رفتار او روبرو شوید و صحبت کنید، در نتیجه می توانید خیلی چیزها را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.