اختلال ساختگی
همه آنطور که نشان می دهند، نیستند!
2018-06-24
تاثیر افسردگی روی مغز
بلایی که افسردگی به سر مغز می آورد!
2018-07-01
سلامت روح و جسم با نوازش زوجین

سلامت روح و جسم با نوازش زوجین

چطور نوازش همسرتان به سلامت هردویتان کمک می کند!

برای زوجین، یک نوازش ساده، طیف وسیعی از مزایای سلامت روح و جسم را در بر دارد.

چه به اندازه چند لحظه ای گرفتن دست هایتان باشد، چه یک سلام ساده به همراه یک آغوش، یا نزدیک هم نشستن روی یک مبل. همین نوازش ها و ارتباطات نزدیک می تواند منجر به ایجاد یک لبخند روی صورتتان شود؛ حتی در روزهای سخت.

با این حال، پس فقط یک احساس خوب در پی این نوازش های ساده نیست، بلکه در سلامت روح و جسم هم نیز نقش دارند. به گفته یک روانپزشک ” اگر کسی که او را دوست دارید، دست هایتان را بگیرد، یا در آغوش بگیرد، قبل از اینکه حتی شروع به گفتگو درباره استرس هایتان کنید، ضربان قلب آهسته می شود، فشار خون پایین می آید، و هورمون استرس نیز کاهش می یابد. در ضمن میزان اکسیتوسین خون بالا رفته، که همان هورمون عشق است و باعث آرامش زوجین می شود.”

در ادامه همین روانپزشک اشاره می کند که “حتی علاوه بر تاثیر آن در سلامت روح و جسم زوجین، تحقیقات نشان داده است که یک نوازش آرامش بخش می تواند به بالارفتن عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند. این تمام ادبیات کل بدن در واکنشش به استرس است و اینکه چطور این استرس مزمن می تواند با بالارفتن عملکرد سیستم ایمنی بدن همراه شود. زمانی که تحت فشار زیادی باشید، کورتیزول آزاد می شود و سیستم ایمنی بدن تحت تاثیر قرار می گیرد، در نتجه باعث بیمار شدنتان می شود. “

زمانی که پستانداران به وجود آمدند، از جمله ما انسان ها، نوازدتان را در درون تان پرورش دادید. شانس زنده ماندنشان هم این بود که والدین از آن ها باید به خوبی مراقبت می کردند. از لحاظ بیولوژیکی، سیستم عصبی ما و عملکرد سیستم ایمنی بدنمان، همراه با این روابط، و غرق در اجتماع، خانواده می باشند؛ جایی که بزرگ می شوید، ممکن است ضعیف شوید، یا حتی قدرت انجام کاری را نداشته باشید که برمی گردد به نحوه حفاظتی که از شما شده است.

سلامت روح و جسم با نوازش زوجین

در حال حاضر، عصب ریوی ـ معده ای ما رشد و نمو داشته است. این بخشی از سیستم عصبی آتونومیک ما می باشد و سیستم واکنشی عصبی و استرس درونی ما را نشان می دهد، که سیستم عصبی سمپاتیک نامیده می شود.

به گفته یک روانپزشک ” عصب ریوی ـ معده ای به سیستم عصبی سمپاتیک می گوید که چه ما را از پا بیندازد.” مثلا، یک نفر احساس امینت و ارتباط با دیگران را دارد، در نتیجه ممکن است روی صورتش علائمی دیده شود که منجر به لبخند می شود و ماهیچه های داخلی گوشش بالا می رود، سپس با توجه بیشتری گوش می کند. هر دوی این واکنش ها توسط عصب ریوی ـ معده ای تحریک می شوند.

نوازش و احساس آرامش درونی :

از زمان تولد، نوزادان تمایل به برقراری ارتباطات اجتماعی را دارند. در واقع با نگاه مادر به فرزندش، تعاملاتی را بین او و کودکش به وجود می آورد که رابطه ای سالم را در پی دارد. در حقیقت مادر و نوزاد وقتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، در واقع منجر به یک هماهنگی می شوند. در واقع احساسات آن هاست که منتقل می شود، حتی یک مادر نابینا هم همین ارتباط را برقرار می کند.

این ارتباط به ساختن روابطی سالم بسیار کمک می کند، که باعث ایجاد روابطی ایمن در آینده می شود. در ضمن در بین این حال خوب و روابط ایمن، سروتونین و مواد شیمیایی ضد درد و ضد افسردگی، مثل دوپامین، اکسی توسین، و حتی اپیوپیدها به تنظیم احساسات بدن، و نیز درد کمک می کنند.

نوازش، گرفتن دست ها و نیز نزدیک بودن همدیگر می تواند رسیدن به همه این موارد را راحت تر کند.

پس با همه این ها، دفعه بعد که دست همسرتان را گرفتید، یا نوازش کردید، بدانید که همه این ها در بهبود سلامت جسم و روح تان بسیار تاثیرگذار است.