قصه گویی برای کودکان
برای کودکتان حتما قصه بگویید!
2018-02-04
ورزش های مناسب کودکان اوتیسم
چه ورزش هایی برای کودکان اوتیسم خوب است؟
2018-02-11
مزایای سوارکاری درمانی

مزایای سوارکاری درمانی

مزایای سوارکاری درمانی برای کودکان اوتیسمی!

به گفته یک روانپزشک ، هیپوتراپی و سوارکاری درمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار کمک می کند. پیوند عاطفی بین انسان ها و اسب ها هزاران سال است که بسیار شناخته شده است. هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ گفتاری، دکتر روانپزشک از آن به عنوان یک ابزار درمانی یاد می کند. مربیانی که برای سوارکاری درمانی فعالیت دارند، به کودکانی هم که دارای معلولیت جسمی می باشند نیز کمک می کنند و به آن ها سوارکاری با اسب را یاد می دهند. شاید بیشتر از هر کسی، کودکان مبتلا به اوتیسم از لحاظ جنبه های حرکتی، احساسی و عاطفی به چنین مزایایی از اسب و سوارکاری احتیاج داشته باشند.

مزایای فیزیکی سوارکاری درمانی :

کودکانی که اوتیسم دارند، اغلب ماهیچه هایشان از لحاظ هماهنگی و قدرت ضعیف می باشد و به نظر سربه هوا و بی دست و پا به نظر می رسند. سوارکاری با اسب توانایی کودک در تنظیم بدنش برای ایستادن کمک می کند و کودک می تواند تغییر جهت، سرعت، بالا بلندی ها را از روی اسب کنترل کند. کنترل قوزک پا برای هدایت یا توقف اسب که هماهنگی بین طرفین چپ و راست کودک را برقرار می سازد. درمانگرها فرصت هایی هم برای تغییر موقعیت ایجاد می کنند، مثلا به عقب برگشتن یا به جلو رفتن. این به کودک اوتیسمی کمک می کند که مهارت های حرکتی اش را به کار گیرد و با هماهنگی آن ها، مسیر را دنبال کند.

مزایای سوارکاری درمانی

مزایای احساسی سوارکاری :

کودکان اوتیسمی معمولا تحریکات حسی که توسط اسب طی را رفتن یا پیاده روی پیش می آید را دوست دارند. این حس تعادل در داخل گوش کودک قرار گرفته که به تغییر حرکت، سرعت و شیب حرکت تحریک می شود. حرکت اجباری بدن کودک و فشار آن در خلاف حرکت اسب باعث تحریک ماهیچه ها و مفاصل کودک می شود. همچنین لمس موی اسب پوست او را می تواند تحریک کند. به علاوه، صداها و بوی اسب و دنیای کامل اسب برای کودکان بسیار لذت بخش می باشد. طوری که دیگر به جایی می رسد کودک از همکاری درمانگر خودداری می کند و خود علاقمند به انجام آن می شود.

توسعه مهارت های شناختی و زبانی :

کودکانی که اوتیسم دارند، معمولا برای درک مسیرها و برقراری ارتباط تلاش می کنند. سوارکاری با اسب فرصت های متعددی به وجود می آورد که نیازمند یکسری فعالیت ها می باشد. مثل دست زدن به دم و یال او ، ضربه زدن به رانش و گفتن “برو” که بعد از اینکه درمانگر شمارش کرد گفته می شود. اسب محیط یادگیری طبیعی را برای کودک فراهم می کند، به خاطر اینکه کودک علاقمند به حرکت کردن می باشد، و درمانگر می تواند با متوقف کردن اسب به کودک این اجازه را بدهد که بشنود و قبل از هرگونه حرکتی پاسخ دهد. مفاهیم شناختی مثل شمارش (در حالی که بروی اسب نشسته است)، نانمگذاری رنگ ها (از توپ های پرتاب شده در حال سوارکاری)، گام های مرتب و پشت سرهم (لمس چشم، گوش، بینی و دهان در طی آهنگ خواندن) یا شناسایی تصاویر. همه این ها می توانند در یک جلسه درمانی صورت گیرند.

پیوند عاطفی بین کودک و اسب :

کودکانی که از لحاظ جسمی ناتوان می باشند، این را می دانند که اسب با وجود اینکه این کودکان مشکلات بسیاری در صحبت کردن یا راه رفتن دارند، آن ها را دوست دارد. به خاطر همین آن ها را تشویق به برس کشیدن موهای اسب می کند، یا در آغوش گرفتن اسب و ضربه های کوچک بر پشت اسب که به اسب می فهماند کارش را خوب انجام داده است. البته در جلسات آخر این کار صورت می گیرد. مراقبت از اسب به کودک کمک می کند که درباره احساساتش نسبت به دیگران و زندگی با دیگران، خیلی مسائل را یاد بگیرد. خوشبختانه چنین پیوندی هم به کودکان اوتیسمی کمک خواهد کرد تا بتوانند مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود در تمام زمینه های زندگی را بهبود بخشند.