نوردرمانی
نور درمانی بهترین راه حل برای افراد مضطرب!
2018-02-22
ورزش برای درمان افسردگی
فعالیت های آموزشی برای کودکان اوتیسمی
2018-03-01
سن آموزش دوچرخه سواری به کودکان

سن آموزش دوچرخه سواری به کودکان

بهترین سن برای یاددادن دوچرخه سواری به کودک چه موقع می باشد؟

دوچرخه سواری هم خیلی ورزش شادی می باشد و هم برای کودکان بسیار عالیست. یاددادن دوچرخه بدون چرخ کمکی خیلی مهم است. کودکان معمولا راندن دوچرخه را بین سنین ۳ تا ۸ سالگی یاد می گیرند؛ تقریبا میانگین بالای ۵ سال.

دوچرخه سواری :

همانطور که مهارت های رشد کودک از جمله فاکتورهایی که روی شروع دوچرخه سواری کودک توسط خودش تاثیر می گذارد، در دسترس بودن هم تاثیرگذار است. از جمله مواردی که روی یادگیری کودک در راندن دوچرخه اش تاثیر می گذارد، عبارتند از :

خواهر و بردار، دوستان یا همسایه هایی که دوچرخه سواری بلدند، به خاطر همین معمولا یک قدم و هل دادن وی به سمت یادگیری می باشد.

  • دسترسی به یک مکان امن برای دوچرخه سواری
  • علاقه به یادگیری برای راندن، که به اندازه بچه هایی که ترجیح می دهند اسکیت بازی کنند یا اسکوتر، نمی باشد.

آیا سن در یادگیری دوچرخه سواری کودک مهم است؟

اکثر کودکان زمانی که آماده باشند، شروع به یادگیری می کنند. با این وجود مطالعه ای در مجله Accident Analysis & Prevention نشان داده است که آسیب ها در کودکانی که سن ۳ تا ۵ سالگی سوار دوچرخه شدند، بیشتر بوده است تا آن هایی که در سنین ۶ یا ۷ سالگی یاد گرفتند دوچرخه سوار شوند.

سن آموزش دوچرخه سواری به کودکان

دوچرخه های مخصوص کودکان :

دوچرخه ها عملکرد بسیاری در کودکی کودکان دارند، از ابزار رشد گرفته تا اسباب بازی، همه به یک راه و روشی کودک را مجبور می کند تا با همسایه ها هم بازی شود. اغلب هم عملکردهای دیگری به صورت همزمان با بزرگ شدن کودک نیز در پی دارد.

انواع دوچرخه ها می توانند شامل :

  • چرخ های بزرگ باشند
  • سه چرخه باشند
  • چرخ بالانس باشند ـ نوعی دوچرخه که هیچ پدالی ندارد و معمولا ترمز هم ندارد، بنابراین کودک می تواند روی بالانس و میزان کردن دوچرخه تمرکز کند.
  • دوچرخه با چرخ های کمکی
  • دوچرخه بدون چرخ های کمکی

سه چرخه چه فرقی با چرخ های کمکی دارد؟

برخی کودکان از زمانی که تازه راه افتاده اند، می توانند سه چرخه را برانند؛ تقریبا بین سنین ۱ تا ۳ سالگی. اکثرا می توانند سه چرخه را در حدود سنین ۳ سالگی به خوبی برانند.

در این زمان، بهتر است از سه چرخه استفاده کرد یا چرخ های کمکی؟! برخی والدین ترجیح می دهند از یکی از این موراد استفاده کنند. در حالی که اکثر از هردو استفاده می کنند. معمولا کودکانشان را تا قبل از پیش دبستانی، از سه چرخه به دوچرخه با چرخ های کمکی ارتقا می دهند.

یک متدی که احتمالا شاید بهتر از دیگری نباشد، و اینکه اگر با سه چرخه یاد می دهید یا با چرخ های کمکی، معمولا به انتخاب والدین بوده که برمی گردد به همان چیزی که خودتان در کودکی استفاده می کردید.

با تمام این ها به جای اینکه به این فکر کنید چه تکنیکی برای آموزش راندن دوچرخه به کودک خوب می باشد، روی آموزش درست کودک تمرکز کنید. و مهمتر از همه لذت بردن از این تفریح و ورزش می باشد. همچنین ایمنی را فراموش نکنید؛ کلاه ایمنی و ابزاری که برای دوچرخه بازی لازم می باشد، حتما قبل از آموزش تهیه کنید.