انواع افراد دروغگو
انواع دروغگوها را بشناسید!
2018-04-05
تاثیرات جدایی روی زنان
طلاق با زنان چه می کند؟
2018-04-12
اعتیاد به بازی های ویدیویی

اعتیاد به بازی های ویدیویی

علل، علائم و اثرات اعتیاد به بازی های ویدیویی

با این که هنوز توسط انجمن پزشکی آمریکا به عنوان یک اختلال غیر قابل تشخیص شناخته نشده است، اعتیاد به بازی های ویدیویی برای بسیاری یک مشکل جدی به حساب می آید. به گفته دکتر روانپزشک، در دانشگاه نیومکزیکو، مطالعات اخیر نشان می دهند که ۶ الی ۱۵ درصد از بازی گیمرها علائمی از اعتیاد به بازی دارند. با وجود این که این اختلال می تواند عواقب قابل توجهی برای کسانی که از آن رنج می برند داشته باشد، حتی علائم و نشانه های آن هم گاهی از لحاظ تشخیص سخت می باشند.

آیا انواع مختلفی از اعتیاد به بازی های ویدیویی می باشد؟

دو نوع بازی ویدیویی بزرگ می باشد و همین دونوع بازی هم اعتیاد به بازی های ویدیویی را به وجود می آورند. بازی های ویدیویی استاندارد، به طور کلی طراحی شده اند که یک بازیکن به صورت تک نفره بازی می کند و معمولا شامل یک هدف یا ماموریت مشخصی می باشد، مثل نجات دادن یک پرنسس در بازی. اعتیاد به این بازی ها اغلب شامل ضرب و شتم یا امتیازات بالا می خواهد.

دیگر نوع اعتیاد به بازی های ویدیویی با بازی های چند نفره مرتبط می باشد. این بازی ها می تواند با افراد دیگر صورت گیرد و خیلی هم اعتیاد آور است، چون کلا هیچ پایانی ندارد. گیمرهایی که با این نوع اعتیاد روبرو می شوند، از ساختن و تبدیل موقتی به یک شخصیت آنلاین لذت می برند. اغلب این بازیکنانی که با دیگر بازیکنان ارتباط دارند، در تلاشند که از واقعیت فرار کنند. برای برخی این محیط آنلاین جایی می باشد که در آن حس بهتری دارند زیرا بیشتر پذیرفته می شوند.

اعتیاد به بازی های ویدیویی

چه چیزی باعث اعتیاد به بازی های ویدویی می شود؟

عوامل مختلفی برای اعتیاد به بازی های ویدیویی می باشد. یکی از دلایل اصلی که بازی های ویدیویی می توانند خیلی اعتیادآور باشند، این است که کلا اساس طراحی آن ها بر همین موضوع است. طراحان بازی های ویدیویی، مثل هرکس دیگری در تلاشند که راهی را پیدا کنند که افراد بیشتری را جذب کنند. در واقع بازی هایی را طراحی می کنند که بازیکن را به اندازه کافی به چالش بکشند، اما آنقدر سخت نباشد که بازیکن بازی را رها کند.

علائم عاطفی اعتیاد به بازی های ویدیویی :

  • احساس نگرانی یا تحریک پذیری زمانی که قادر به بازی نیستند.
  • مشغول شدن به افکار قبلی با فعالیت های آنلاین یا شرکت در جلسات آنلاین بعدی
  • دروغ گفتن به دوستان یا اعضای خانواده در مورد مقدار صرف زمان روی بازی
  • جدایی از دیگران به دلیل صرف وقت بیشتر برای بازی

علائم فیزیکی اعتیاد به بازی های ویدیویی :

برخی از علائم فیزیکی اعتیاد به بازی های ویدیویی عبارتند از :

  • خستگی
  • میگرن به خاطر تمرکز زیاد یا فشار چشم
  • سندرم تونل کارپال که به خاطر سواستفاده از کنترلرها یا موس کامپیوتر پیش می آید
  • بهداشت ضعیف شخصی