آیا خشونت مسری است؟
آیا خشونت مسری است؟
2017-11-23
مزایای دوش آب سرد
دوش آب سرد چه فوایدی برای سلامت روان دارد؟
2017-11-30
تاثیر استرس روی پوست

تاثیر استرس روی پوست

ارتباط بین پوست و ذهن :

آیا واقعا استرس منجر به آکنه می شود؟ یا روی جویدن ناخن سریعا تاثیر دارد؟ متخصص روانپزشک تهران می گوید که احساسات می توانند روی پوست تاثیر مستقیمی داشته باشند. اینجاست که ارتباط بین پوست و ذهن کاملا درک می شود.

به طور گسترده و عجیبی، ارتباط بین پوست و ذهن به هم خیلی نزدیک است. حال می تواند به شکل های مختلف خود را نشان دهد؛ یا آکنه، یا اگزما، پسوریازیس، یا ریزش مو، ویتیلیگو یا لکه های سفید رنگ روی پوست، و غیره که می توانند ریشه در ذهن انسان داشته باشند.

متخصصان روانپزشکی این فیلد جدید را psychodermatology نامیده اند. Psychodermatology یک واحدی است که به معرفی احساسات شخص و ارتباط آن با پوستش می پردازد. در حال حاضر نیز رو به گسترش می باشد. زیرا آماده ترکیب با زمینه های دیگر از قبیل روانشناسی، روانپزشکی، و حتی پزشکی نیز می باشد.

ارتباط بین پوست و ذهن

همانطور که اشاره کردیم پوست و ذهن در سطوح مختلفی با هم در ارتباط هستند. بسیاری از عصب ها منتهی به پوست می شوند، که در اطراف اندام ها پیچیده شده اند. به خاطر همین احساسات نقش عصب ها را بازی می کنند و می توانند خودشان را روی پوست نشان دهند. همانطور که استرس همراه با علائم گوارشی، بالارفتن اضطراب یا افزایش فشار خون می باشد.

به عنوان مثال آکنه، زمانی که شما دچار اضطراب شدید هستید، هورمون استرس کورتیزول آزاد می کند که می تواند تولید چربی پوست را بالاتر ببرد، و به همین دلیل پوست بستری برای جوش ها می شود.

در برخی بیماری های خودایمنی مثل ریزش مو، نشانه های استرس شدید دیده می شود که متخصصان روانپزشک می گویند که باید با چنین واکنش های استرس زا و رویدادهای استرس زا مقابله کرد.

در موارد دیگر، افراد مبتلا به بیماری های روانی دچار یکسری بیماری های پوستی شدید می باشند، مثل بریدن، ناخن جویدن، کشیدن مو، یا داشتن تیک. به عبارتی هرکسی ارگان هدف دارد که به هنگام استرس، تنش های خود را روی آن قسمت خالی می کند. به همین دلیل آن هایی که دچار بیماری های ناشی از استرس یا روانشناختی می باشند، به آن ها توصیه می شود یا نزد یک روانشناس یا روانپزشک خوب بروند، یا طب سوزنی را امتحان کنند.

خبرهای خوب هم این است که با تکنولوژی جدید و درمان بیماری های پوستی یا لیزر فراهم شده است، به عبارتی هم پوست درمان می شود و روح و روان شخص.