ورزش برای درمان افسردگی
تاثیر ورزش روی افسردگی
2018-08-05
چه داروهایی باعث افسردگی می شوند؟
2018-08-19
علائم اضطراب با عملکرد بالا

علائم اضطراب با عملکرد بالا

دیسمفورمیای اسنپ چت چیست و چرا نگران کننده شده؟!

مقاله ای با دیدگاه جدید در مجله جراحی پلاستیک صورت JAMA چاپ شده که اثرات مخرب فیلترهای تلفن های همراه را روی دیدگاه افراد رو بدنشان بیان کرده و به مشکلات روحی روانی مثل اختلالات دیسفورمیک بدن پرداخته است.

اختلال BDD یا اختلال دیسفورمیک بدن

افرادی که این اختلال BDD را دارند، ساعت ها به بالا پایین ها یا مشکلات صورتشان توجه می کنند، به رنگ پوستشان یا حتی آرایش ظاهری شان.

برخی از این افراد که بااختلال BDD یا اختلال دیسفورمیک بدن زندگی می کنند، سابقه جراحی های زیبایی غیر ضروری در زندگی شان داشته اند. در واقع این اختلال وسواس فکری منجر به افسردگی مزمن و حتی گرایش به خودکشی هایی شده است.

با وجود اینکه علل اختلال BDD در حال حاضر کاملا مشخص نیست، محققان فکر می کنند که عوامل متعددی در این بین نقش دارند، مثل مسائل ژنتیکی و نوروبیولوژیکی از جمله پردازش معیوب سروتونین (که با نام هورمون شادی شناخته شده است).

علاوه بر این، عوامل محیطی متعددی هم هستند که ممکن است روی شانس پیشرفت این اختلال در افراد تاثیر بگذارند. تجاربی در زندگی که منجر به بروز این اختلال BDD می شوند، مثل آسیب های روحی در کودکی یا ویژگی های شخصیتی.

در حال حاضر، دیدگاه جدیدی که توسط محققان مرکز پزشکی بوستون در ماساچوست به ثبت رسیده، به یکی از این عوامل خطرزا پرداخته است : سلفی.

اختلال دیسفورمیک بدن

در واقع با این تصاویر فیلتر شده، تاثیر مستقیم در اعتماد به نفس یک نفر دیده می شود، طوری که حس می کند در دنیای واقعی ان چهره مناسب را ندارد. در نتیجه ممکن است شروعی برای اختلال BDD باشد.

در ادامه محققان در رابطه با اختلال BDD یا همین اختلال دیسفورمیک بدن اظهار داشته اند که دختران نوجوانی که از چنین ابزاری برای عکس هایشان استفاده می کنند، بیشتر ذهنشان به تصویر خودشان از بدنشان مشغول می شود. همچنین دختران نوجوانی که این اختلال را دارند، در شبکه های اجتماعی به دنبال تایید زیبایی شان از طرف دیگران می گردند.

یک نظرسنجی توسط محققان در سال ۲۰۱۷ انجام شد، که ۵۵ درصد جراحان پلاستیک گفته بودند متقاضیان جراحی هایشان، می خواهند ظاهرشان طوری باشد که در سلفی ها خوب شده باشد. تا همین ۳ سال پیش، این نسبت ۴۲ درصد بوده است.

در واقع افراد به دنبال چهره ای فراتر از طبیعی بودن هستند؛ فراتر از چیزی که در دنیای واقعی می باشد. همین می تواند برای خصوصا نوجوانان آسیب رسان تر باشد، حتی بیشتر برای آن هایی که اختلال BDD دارند.

حتی محققان و روانپزشک ها بر این عقیده هستند که حتی جراحی های پلاستیک هم در چنین شرایطی صورت نگیرد، و جراحان پلاستیک همکاری کنند؛ چون فقط علائم اختلالات BDD را بیشتر می کنند. به جای آن پیشنهاد درمان های رفتار شناختی و مداخلات روانشناسی به بیمارانشان بدهند.