علت لذت بردن از ترس
چرا بعضی ها ترس را دوست دارند؟
2018-09-13
بیماری آلزایمر
آیا آلزایمر درمان دارد؟
2018-09-23
ارتباط سیگار کشیدن و افسردگی

ارتباط سیگار کشیدن و افسردگی

سیگار کشیدن و تاثیر آن روی سلامت روان

اکثر بزرگسالان در انگلیس از خطرات سلامت جسمی سیگار کشیدن آگاه هستند، اما تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن روی سلامت روان نیز تاثیر می گذارد.

با وجود اینکه دلایل سیگار کشیدن در هر کسی متفاوت می باشد، درک اینکه چرا بسیاری از مردم سیگار می کشند هم می تواند متفاوت باشد.

سیگار کشیدن و اعتیاد :

عوامل بیولوژیکی هستند که در سیگار کشیدن موثر می باشند و با عکس العمل مغز نسبت به نیکوتین تعیین می شوند. روانپزشک ها می گویند زمانی که یک نفر سیگار می کشد، دوز نیکوتین در ده ثانیه به مغز می رسد. اول از همه، نیکوتین خلق و خو و تمرکز را افزایش می دهد، سپس استرس و عصبانیت را کاهش می دهد و عضله ها را ریلکس کرده و اشتها را کاهش می دهد.

دوزهای مکرر و دائم نیکوتین می تواند باعث تغییراتی در مغز شود، و با کاهش نیکوتین، علائم موقت و احتمالی را به وجود می اورد. در واقع تمام تاثیراتی که سیگار می گذارد، به صورت موقتی می باشد.

این چرخه درباره این است که چطور اکثر سیگاری ها وابسته به نیکوتین می شوند.

عوامل اجتماعی و روانی هم در سیگاری ماندن سیگاری ها تاثیر دارند. با وجود این بسیاری از نوجوانان سیگار را امتحان می کنند، عوامل دیگری هم هستند که این که طور یک نفر به یک سیگاری دائمی تبدیل می شود، تاثیر دارند. این ها شامل دوستان یا آشنایان و یا حتی والدینی هستند که عادت به سیگار کرده اند. پس این نوجوان هم که بزرگ می شود، احتمال زیادی می رود که سیگار بکشد، یا الکلی شود یا مواد مخدر مصرف کند یا حتی در فقر زندگی کند. اکثر بزرگسالان می گویند که به خاطر عادت سیگار می شکند، یا اینکه به آن ها آرامش می دهد یا استرس را از روی آن ها بر می دارد.

چنین ایده ای که افراد سیگاری می گویند به استرس آن ها کمک می کند، self-medication یا خوددرمانی نام دارد. استرس یک مورد شایع می باشد، زمانی هم که در فشارهای ناخواسته هستیم، با چنین موردی روبرو می شویم. همین می تواند علائمی مثل سردرد یا تنگی نفس به دنبال داشته باشد که منجر به احساس ناراحتی یا اضطراب می شود.

این احساسات می توانند رفتار ما را تغییر دهند و تنش بیشتری در ما ایجاد کنند که اغلب منجر به سیگار کشیدن افراد یا سو مصرف مواد در آن ها می شود. استرس های طولانی مدت هم منجر به اضطراب و افسردگی می شود.

سیگار کشیدن و استرس :

تحقیقات در مورد سیگار کشیدن و استرس نشان داده است که بجای کمک به دیگران برای ریکلس شدنشان، سیگار کشیدن برعکس میزان نگرانی و تنش را افزایش می دهد. نیکوتین یک حس فوری از آرامش ایجاد می کند، همان لحظه که فرد به تاثیر آن فکر می کند. این احساس آرامش موقتی است و به زودی از بین می رود.

سیگار کشیدن میزان علائم نیکوتین را کاهش می دهد، که شباهت به علائم اضطراب هم دارد، اما نگرانی را کاهش نمی دهد یا با علل زیر لایه ای آن مقابله نمی کند.

ارتباط سیگار کشیدن و افسردگی

سیگار کشیدن و اضطراب :

در انگلیس نرخ سیگار کشیدن بین بزرگسالانی که افسردگی دارند، دوبرابر آن هایی است که افسردگی ندارند. آن هایی که افسردگی دارند، به سختی می توانند سیگار را ترک کنند، و واکنش های شدیدتری در مقابل این علائم دارند.

نیکوتین باعث آزاد شدن دوپامین شیمیایی در مغز می شود. دوپامین در به وجود آمدن احساسات مثبت نقش بسیاری دارد. اغلب هم در افرادی که افسردگی کمتری دارند دیده می شود و آن هایی که سیگار مصرف می کنند تا موقتا دوپامین شان افزایش یابد. با این وجود که سیگار میزان دوپامین را بالا می برد، اما با یک بار تامین نمی شود، پس باید تکرار شود، در نتیجه فرد سیگاری مدام پشت هم مصرف می کند تا مصرف دوپامین قطع نشود.

اکثر آن هایی که شروع به سیگار کشیدن می کنند، قبل از این است که نشانه هایی از افسردگی داشته باشند، در نتیجه معلوم نیست که سیگار منجر به افسردگی می شود، یا افسردگی افراد باعث سیگار کشیدن آن ها می شود. توضیح بسیاری بین این دو رابطه پیچیده می باشد.

سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی :

افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی می باشند، سه برابر بیشتر علاقه به سیگار کشیدن دارند، و تمایل به سیگار کشیدن هم دارند. یکی از شایع ترین توضیحاتش این است که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی که سیگار مصرف می کنند، بیشتر به این جهت است که یکسری عوارض جانبی داروهایشان را کاهش دهند.

مطالعه ای اخیرا نشان داده که بین سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی رابطه ای علنی می باشد. با این حال، عوامل مختلفی می باشد که ممکن است خطر پیشرفت اسکیزوفرنی را افزایش دهد و تحقیقات بیشتری برای درک کامل این ارتباط لازم باشد.

آیا سیگار کشیدن سلامت روان را بهبود می بخشد؟

با وجود اینکه بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان می باشند، می گویند که با سیگار کشیدن علائم ناراحتی شان کاهش می یابد. معمولا هم سیگار کشیدن را قبل از اینکه مشکلاتشان شروع شود، آغاز می کنند. سیگاری های سنگین ضرورتا این طور نیستند که علائم مشکلات ذهنی شان در طولانی مدت خوب شود. مطمئنا مضرات جسمی بسیاری هم در کنار آن ها خواهد داشت؛ از جمله سرطان ریه که شایع ترین مورد در افراد دارای مشکلات روحی روانی می باشد.