راه های تقویت حافظه
چطور حافظه خود را تقویت کنید؟
2018-01-21
تاثیر موسیقی روی مغز
تاثیر موسیقی بروی مغز
2018-01-28
مزایای یک خواب کافی و خوب

مزایای یک خواب کافی و خوب

مزایای خوابیدن که شاید اصلا در مورد آن ها نشنیده باشید!

خوابیدن احساس بهتری به شما می دهد، اما زمانی این خواب اهمیت دارد که خلق و خوی شما را بهتر کرده و سیاهی های زیر چشم هایتان را از بین ببرد. خواب کافی و مناسب کلید بخشی از سلامت بدن انسان می باشد، و می تواند قلب، ذهن و وزن را بهبود بخشد. در ادامه به تاثیراتی که خواب بر روی بدن دارد می پردازیم.

خوابیدن به بهبود حافظه کمک می کند!

ذهن شما هنگامی که خواب هستید، به طور شگفت آوری مشغول است. زمانی که خوابید می توانید خاطرات یا مهارت های یادگیری تان را قوی تر کرده و در زمان بیداری عملکرد بهتری داشته باشید. (به این فرایند یکپارچه سازی هم می گویند)

عمری طولانی تر خواهید داشت!

خواب زیاد یا خواب خیلی کم عمر انسان را کوتاه تر می کند. گرچه علت دقیق آن روشن نیست. (ممکن است با بیماری هایی مرتبط باشد که روی خواب تاثیر دارند). بروی ۲۰۱۰ زن بین سنین ۵۰ تا ۷۹ سال تحقیق شد، بیشتر مرگ و میرها به زنانی تعلق داشت که بیشتر از ۶ ساعت و نیم می خوابیدند، یا اینکه کمتر از ۵ ساعت می خوابیدند.

خوابیدن روی کیفیت زندگی تاثیرگذار است!

خیلی از چیزهایی که در زندگی به دست می آوریم، با تاثیر خواب کافی می باشد. به گفته یک روانپزشک به نام ریموند جین، هرچه خواب بهتری داشته باشید، مطمئنا زندگی بهتری خواهید داشت.

مزایای یک خواب کافی و خوب

از التهاب جلوگیری می کند

التهاب هم با بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت، آرتریت و پیری زودرس مرتبط است. تحقیقات نشان داده که آن هایی که خواب کمتر از ۶ ساعت دارند یا بیشتر از آن می خوابند، سطح پروتئین های التهابی شان بیشتر از بقیه می باشد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ انجام شده که بیان می کرد پروتئین C واکنشی، که به همراه بیماری های حمله قلبی می باشد، آن هایی که خواب کمتر یا بیشتر از ۶ ساعت دارند، بالاتر بوده است. آن هایی که آپنای خواب یا بی خوابی دارند، فشار خون بالا و التهاب به همراه اختلالات خواب دارند.

خلاقیت را از بین می برد!

قبل از یک خواب خوب و کافی ، قلم به دست شوید. علاوه بر تقویت خاطرات یا جریان دادن به آن ها، مغز می تواند مجددا آن ها را بازسازی و سازماندهی کند. در نتیجه منجر به یک خلاقیت می شود.

محققان دانشگاه هاروارد و کالج بوستون به این نتیجه رسیدند که آن هایی که در خواب اجزای احساساتشان را تقویت می کنند، پروسه خلاقیتشان را می توانند تحریک کنند.

برنده باشید!

اگر ورزشکار هستید، یک راهکار ساده شاید باعث پیشرفت شما شود و آن خوابیدن است.

مطالعه ای در دانشگاه استنفورد نشان می داد که فوتبالیست هایی که سعی می کنند حداقل ۱۰ ساعت در شبانه روز بین ۷ الی ۸ هفته بخوابند، در طول روز خستگی کمتری و استقامت بیشتری دارند. نتایج همین مطالعه روی تنیس بازان و شناگران هم به صورت یکسان بوده است.

استرس کمتر

با استرسی که به بدن وارد می شو، سلامت قلب و عروق به خطر می افتد. خواب کافی سطح استرس را کاهش می دهد، و فشار خون را کنترل می کند. همچنین روی کاهش کلسترول و بیماری های قلبی نقش بسیار موثری دارد.