راه های جلوگیری از طلاق گرفتن
برای جلوگیری از طلاق چه کار کنیم؟
2018-11-01
سلامت روان با ورزش کردن
با ورزش می توان استرس را کم کرد؟
2018-11-08
نشانه های رابطه یک طرفه

نشانه های رابطه یک طرفه

رابطه یک طرفه

زمانی که صحبت از مرور رابطه ها می شود، هر روانپزشک خوب در هر هر کلینیک روانپزشکی فقط می تواند به ما در بهتر کردن آن و شناختن بیشتر آن رابطه کمک کند. به جای اینکه سراغ دوستان، یا حتی گوگل برای راهنمایی بروید، گاهی اوقات هم نیاز است نزد یک فرد مطلع، از جمله همانطور که بیان شد، یک روانپزشک خوب مراجعه کنید. با این راه تکلیف رابطه تان را واضح تر درک می کنید.

رابطه یک طرفه یا عشق یک طرفه هم از جمله این مسائل است. رابطه یک طرفه می تواند با یکی از این مسائل در یک طرف دیده شود، مثل پول، زمان یا سرمایه گذاری عاطفی. معمولا یکی در این رابطه ها این مسائل در او بیشتر دیده می شود و هیچ چیزی هم در قبال آن دریافت نمی کند.

حالا به شما کمک می کنیم که بفهمید در یک رابطه یک طرفه گیر کرده اید یا خیر :

شما در رابطه ای که دارید، تلاشتان از کسی که دوست دارید بیشتر است.

ساده ترین نشانه ای که می توانیم بگوییم، اینکه رابطه تان نابرابر است. اگر چنین احساسی دارید، ممکن است به این فکر کنید که چقدر زمان صرف کسی که دوست دارید کرده اید. این کار به کسی که انرژی بیشتری گذاشته است، کمک می کند بفهمد که چه اتفاقاتی دارد می افتد و به رابطه یک طرفه تان بهتر می توانید پی ببرید.

اولویت های شما با شریکتان فرق دارد.

شاید همه پول و زمانی که برای رابطه تان می گذارید، با این حال شریکتان به دنابل چیزهای دیگریست، مثل لباس خریدن، رفتن به باشگاه، گذراندن وقت با دوستان. در یک رابطه سالم، هردو طرف همدیگر را به چیزهای دیگر ترجیح می دهند و در اولویت قرار می دهند.

به طور مکرر برای رفتار شریکتان بهانه می آورید.

اگر مدام برای رفتارهای شریکتان بهانه می آورید، این از جمله نشانه هایست که شما را به خطر می اندازد. به عنوان مثال، اگر یک شب برنامه ریزی کردید که بیرون بروید، یکی از شماها دیر کرد، یا برنامه دیگری چید، واضح است که ارزشی برای شما قائل نشده یا به همان اندازه که شما اهمیت می دهید او نداده است.

شریکتان تحت کنترل شماست.

این یکی از نشانه های قدرت است که ناسازگار است، و این رابطه نیاز به تغییر دارد. شرکایی که احساس ناامنی در رابطه شان نداشته باشند، تلاش می کنند که با محدود کردن آن ها مثل ارتباط با دوستان و آشناها، آن ها را کنترل کنند. مثلا بگویند چه چیزی بپوشند، چه چیزی نپوشند، چطور باید رفتار کنند، و غیره. معمولا چنین چیزی با گذشت زمان اتفاق می افتد، یک موقعیت خطرناک و یک نشانه برای تغییر همه چیز.

نشانه های رابطه یک طرفه

اگر فکر می کنید که در چنین رابطه نامتعادلی هستید، توصیه می شود که زمان تان را مستندسازی کنید و یک لیست مشخص از مشاهداتتان را بنویسید. اگر بعد از توضیح این مشاهدات، حس کردید که درگیر یک رابطه یک طرفه هستید، باید احساساتتان را با شریک تان در میان بگذارید، به او توضیح دهید. شریکتان ذهن شما را که نمی خواند، پس هیچ راهی نیست که این مشکلات را بدون بیان احساساتتان بشناسد.

با این وجود، شروع تغییر می تواند سخت ترین بخش حرکت در یک رابطه یک طرفه باشد. مشکلاتی که در رابطه های یک طرفه می باشد، این است که اغلب یک طرف این مذاکرات را شروع می کند (یعنی بیشتر از این که از یک رابطه دستتان بیاید، در آن خرج کرده اید).

در صورتی که پس از در میان گذاشتن این مسائل هنوز هم هیچ تغییری حاصل نشد، بهترین راه ادامه ندادن این رابطه است و به راه خود ادامه دادن است.