چرا برخی نمی ترسند
چرا بعضی ها ترس را دوست دارند؟
2017-11-12
روانشناسی رنگ در محیط
تاثیر رنگ ها روی روح و روان
2017-11-19
تاثیر سروتنین و افسردگی

تاثیر سروتنین و افسردگی

نقش سروتنین در بدن چیست؟

سروتنین و رابطه مستقیم آن با افسردگی :

شاید با شنیدن کلمه سروتونین کمی به فکر فرو رفته باشید. سروتونین چیست؟ چه رابطه ای با افسردگی دارد؟ آیا نقش مهمی برای احساسات تان بازی می کند؟ بد نیست یکی یکی به این سوالات جواب دهیم.

یک : سروتنین چیست؟

سروتونین به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند، نوعی از مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال ها از یک جای مغز به جای دیگر مغز کمک می کند. گرچه سروتونین در مغز تولید می شود، با این حال اولین عملکردها را انجام می دهد. حدود ۹۰ درصد از سروتونین ما در دستگاه گوارش و پلاکت خون یافت می شود.

دو : سروتنین چگونه ساخته می شود؟

سروتونین از طریق یک ماده بیوشیمیایی منحصر به فرد ساخته می شود. با تریپتوفان شروع می کند، با ساخت یک بلاک روی پروتئین ها. سلول هایی که سروتنین می سازند، از تریپتوفان هیدروکسیلاز یک ماده شیمیایی رآکتور استفاده می کنند. طوری که با ترکیب تریپتوفان، هیدروکسی تریپتامین را تشکیل می دهند، در غیر این صورت با عنوان سروتونین شناخته می شود.

تاثیر سروتنین و افسردگی

سه : نقش سروتنین در سلامت بدن ما چیست؟

به خاطر یک نورو ترنسمیتر، سروتونین به عصب مغز کمک می کند تا پیام را انتقال دهد. به خاطر توزیع گسترده سلول های آن، این باور برداشت می شود که تاثیر بسیاری روی روح و روان و عملکرد بدن دارند. از تقریبا ۴۰ میلیون سلول های مغز، اکثرا یا مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر سروتونین می باشند. این سلول ها با خلق و خو، میل جنسی و عملکرد جنسی، اشتها، خواب، حافظه و یادگیری، تنظیم دمای بدن و برخی رفتارهای اجتماعی مرتبط هستند.

چهار : ارتباط بین سروتنین و افسردگی چه می باشد؟

محققان زیادی هستند که بر این باورند یک عدم تعادل در سطوح سروتنین می باشد که ممکن است روی خلق و خو تاثیر بگذارد و منجر به افسردگی شود. مشکلات احتمالی همچون تولید پایین سلول های مغزی سروتونین ، عدم ایجاد سایت های گیرنده که قادر به دریافت سروتونین می باشند، عدم توانایی سروتنین در دسترسی به سایت های گیرنده، یا کمبود تریپتوفان، مواد شیمیایی که از سروتونین ساخته شده اند. در صورتی که هرکدام از این مشکلات بیوشیمیایی رخ دهد، محققان بر این باورند که می تواند منجر به افسردگی، اختلال وسواسی ـ اجباری، اضطراب، ترس، و حتی خشم بیش از حد شود.