خودکشی در هوای گرم
گرما چه تاثیری روی روح و روان دارد؟
2018-07-26
چطور شخصیت قوی داشته باشیم
چطور شخصیت قوی داشته باشیم؟
2018-08-02
اصول فرزندپروری

اصول فرزندپروری

نکته های فرزندپروری که به والدین بسیار کمک می کند!

نقش والدین در فرزندپروری

والدین سالم :

پرورش کودکان سالم و شاد کار بسیار سختی است. فرزندپروری فقط شامل کارهایی نیست که والدین ما قبلا انجام می دادند و یا تعصباتی که داشته اند، بلکه به کار گرفتن بهترین روش برای تربیت مهم است و اینکه چرا باید به کار گرفته شود. اصول اساسی بودن به عنوان والدین خوب، شامل یکسری توصیه های عملی می باشد که چگونگی افزایش اعتماد به نفس در کودکان و تربیت درست آن ها را از نظر روانپزشک تهران بیان می کند.

کاری که انجام می دهید، مهم است!

والدین نقش مهمی در زندگی والدین دارند، در واقع کودکان با دیدن پدر و مادرشان یاد می گیرند چطور رفتار کنند. این یکی از مهمترین شاخصه هاست. روانپزشک تهران بر این عقیده است که هرکاری که والدین می کنند، می تواند تغییری ایجاد کند. فقط لحظه به لحظه واکنش نشان ندهید. از خودتان بپرسید که چه چیزی را باید کامل کنم؟ و آیا کاری که می کنید نتیجه ای می دهد؟ اینکه درست غذا می خورد، ورزش می کند، صادق هست یا درست رفتار می کند. کودکان به والدین و رفتار آن ها بسیار توجه می کنند.

بیش از حد نمی توانید دوست داشتنی باشید!

هیچ چیزی بالاتر از عشق نیست. به یاد داشته باشید که چیزهای مادی یا عدم وجود قوانین و محدودیت ها مثل عشق نیستند. لازم نیست با عشق بیش از حد به فرزندتان، آن ها را لوس کنید. بجای این عشق بیش از اندازه به کودک چیزهایی مثل تسلیم شدن، انتظارات کمتر، ویا چیزهای مادی بدهید.

در زندگی کودکتان شریک شوید!

اصول فرزندپروری

اصول فرزندپروری

از چیزی که برای نیاز کودکتان انجام می دهید. همانطور که از لحاظ جسمی با او هستید، از لحاظ روحی هم با او باشید.

در عین حال که والدین نیاز دارند تا با فرزندانشان باشند، نباید هرکاری را برای آن ها انجام دهند، مثل تکالیف مدرسه شان. تکالیف مدرسه ابزاریست برای معلمین که بدانند کودک درس را یاد گرفته است یا خیر. اگر تکالیف را به درستی انجام دهند، پس مطمئنا نشان می دهد که چیزی نیست که یاد نگرفته باشند.

والدین تغییر کنند تا با کودکان همراه شوند!

سن یک کودک می تواند تاثیر فوق العاده ای روی اینکه چطور کودک رفتار کند می گذارد. بدانید که چه تغییرات رفتاری نرمال هستند و می توانند به حمایت آن ها در رشد و پیشرفت شخصی شان کمک کنند. همان مسیری که یک کودک ۳ ساله را آنقدر مستقل کند که زمانی که حتی در حین آموزش دیدن برای دستشویی رفتن،”نه” بگوید. همان رشد فکری است که باعث می شود فرزند ۱۳ ساله تان کنجکاو شد و در کلاس کنجکاوانه ادامه دهد و درس بخواند.

استقلال کودک را تقویت کنید!

مرزها برای کودکان بسیار مهم هستند. محدودیت های تعیین شده ای که به رشد کنترل شخصی کودک کمک می کند. تشویق کودک به داشتن استقلال می تواند در این مسیر به او کمک کند. موفقیت در زندگی هم همراه با این دو می باشد و نیازمند آن ها می باشد.

طبیعیست که کودکان برای خودمختاری به آن ها فشار بیاید. بسیاری از والدین اشتباها استقلال کودک را با نافرمانی برابر می دانند. کودکان سعی بر داشتن استقلال می کنند، به خاطر این که این بخشی از طبیعت انسان می باشد و می خواهد احاساستش را کنترل کند تا اینکه به دست دیگران کنترل شود. این رفتارها ممکن است برای والدین چالش برانگیز باشد، اما گامی مهم در رشد کودک می باشد.

همسان و ثابت قدم باشید!

قوانینی را برای آن ها تنظیم کنید. اگر قوانین تان روز به روز به طور غیر قابل پیش بینی تفاوت هایی پیدا کرد، یا متناوبا به آن ها فشار آوردید، پس سو رفتارهای کودکتان تقصیر شماست؛ نه فرزندتان. مهمترین ابزار دیسیپلینی شما، سازگاری و ثابت قدمیست. چیزهای غیر قابل بیان تان را شناسایی کنید. هر چه بیشتر روی حکمت کارتان تمرکز کنید، نه قدرت، کودک کمتر به چالش کشیده خواهد شد.

قوانین خیلی سختگیرانه وضع نکنید!

قوانین فیزیکی هرگز گزینه خوبی نیستند. کودکانی که سرزنش می شوند، کتک می خورند یا اینکه سیلی می خورند، بیشتر به جنگ با کودکان دیگر می روند. همچنین احتمال بیشتری هست که زورگو شوند و برای بقیه قلدری کنند. در ضمن احتمال بیشتری دارد که خشونت داشته باشند و با بقیه دست به یقه شوند.