بددهانی کودکان
با کودک بددهان چه باید کرد؟
2018-05-06
علائم اضطراب با عملکرد بالا
علائمی که نشان می دهد اضطراب زیاد دارید!
2018-05-13
موسیقی درمانی چیست

موسیقی درمانی چیست

موسیقی درمانی چیست؟

موسیقی درمانی در واقع استفاده از موسیقی برای رفع نیازهای جسمی، احساسی، شناختی و اجتماعی یک فرد یا گروه می باشد. نقش متفاوتی در فعالیت های گوناگونی ایفا می کند، مثل گوش کردن به ملودی ها، نواختن یک آلت موسیقی، نوشتن آهنگ، و یک تصویر ذهنی. موسیقی درمانی برای همه افراد در همه سنین مناسب می باشد، چه از لحاظ شنوایی مشکل داشته باشند، چه با بیماری خاصی دست و پنجه نرم کنند.

موسیقی درمانی همه جوانب ذهنی، بدن، مغز و رفتارها را در بر می گیرد. موسیقی می تواند یک وقفه ای در ذهن ایجاد کند، ریتم بدن را کند می کند، و نیز رفتار را تغییر دهد، که به  عبارتی به نوبه خود روی رفتار تاثیر می گذارد.

درمانگرانی که دوره های موسیقی درمانی را آموزش دیده اند، در موسسه های مختلف و آموزشی می توانند مشغول به کار شوند. اغلب این درمانگران با کسانی کار می کنند که از لحاظ احساسی مشکل دارند، مثل غم و اندوه، افسردگی، و اضطراب. همچنین برای کسانی که دچار سکته مغزی، آسیب سر، یا بیماری های مزمنی مثل پارکینسون، یا آلزایمر شده اند نیز بسیار مناسب می باشد.

موسیقی درمانی چیست

جلسات موسیقی درمانی برای بسیاری از مسائل ذهنی طراحی شده اند، شامل سلامت فیزیکی مراجعه کننده، توانایی های ارتباطی، توانایی های شناختی، روابط عاطفی، و علاقمندی های دیگر. با توجه به اینکه هدف درمانی چه باشد، درمانگر تصمیم می گیرد که یا رویه خلاقیت را در پیش گیرد یا پذیرنده و شنوا بودن را. برای اینکه از این توانایی ها از هر رویه بهره ببرید، نیازی به توانمندی در موسیقی نیست. درمانگر موسیقی تصمیم می گیرد که چه چیزی مناسب نیازها و توانایی های مراجعه کننده می باشد.

به طور کلی در بیمارستان ها موسیقی نیز استفاده می شود، از آن به جهت بیهوشی یا مسکن استفاده می شود. خلق بیمار را تغییر می دهد، آرام می کند و اغلب هم منجر به خوابیدن آن ها می شود، از تنش های عضلانی نیز جلوگیری می کند و به هدف ریلکسیشن که سیستم عصبی آتونومیک را شامل می شود، استفاده می شود.

آیا در مدارس هم می توان از موسیقی درمانی استفاده کرد؟

درمانگران موسیقی اغلب در مدارس هم می روند تا به ارائه خدمات موسیقی درمانی بپردازند. یادگیری موسیقی به جهت تقویت زمینه های غیر موسیقی مثل مهارت های ارتباطی و مهارت های هماهنگی فیزیکی که در زندگی روزمره هم اهمیت دارند، استفاده می شوند.

رایج ترین نوع موسیقی برای موسیقی درمانی چیست؟

درمانگران موسیقی از موسیقی به عنوان یک وسیله درمانی استفاده می کنند. ژانر و نوع وسیله موسیقی که قرار است استفاده شود، بسته به فرد و هدف درمانی که درمانگر برای بیمار در نظر دارد، می باشد. به خاطر اینکه انتخاب و استفاده موسیقی برای بیمار با توجه به نیازها و شرایط بیمار در نظر گرفته می شود. همه نوع موسیقی پتانسیل این را دارند که روی زندگی بیمار یا مراجعه کننده تاثیر بگذارند. شراط شخص، پروسه درمان و نیاز او برای درمان و اهداف درمانی او به درمانگر کمک می کند تا چه نوع موسیقی انتخاب کند.