علائم افسردگی صبحگاهی
چرا اکثرا صبح ها حوصله ندارید؟
2018-09-09
ارتباط سیگار کشیدن و افسردگی
آیا سیگار کشیدن منجر به افسردگی می شود؟
2018-09-16
علت لذت بردن از ترس

علت لذت بردن از ترس

چطور ترسیدن را تجربه می کنیم؟

واکنش ترسیدن از مغز شروع می شود و از بدن گسترش پیدا می کند تا بهترین دفاع را برای بدن بسازد. واکنش ترس از جایی در مغز به نام آمیگدال شروع می شود. یک بخش بادامی شکل می باشد که لوب تمپورال مغز قرار گرفته است و برای تشخیص محرک های عاطفی کمک می گیرد. اینکه چقدر هر چیزی برای ما جالب خواهد بود.

مثلا، آمیگدال هرزمانی که چهره کسی را با احساسات خاصی می بیند، فعال می شود. این واکنش همراه با خشم و ترس زیادی است. محرک های تهدید از جمله چشم انداز یک شکارچی باعث ایجاد یک واکنش ترس در آمیگدال می شود. در ضمن مغز را برای زمینه هایی مثل فعالیت های حرکتی در موقعیت پرواز یا مبارزه آماده می کند. همچنین هورمون استرس و سیستم عصبی احساسی را فعال می کند.

همچنین منجر به تغییرات بدنی می شود که ما را برای موثرواقع تر شدن در خطر آماده می کنند. مغز هایپرآلرت می شود، برونش ها زیاد می شوند و تنفس بالا می برد. ضربان قلب و فشار خون هم افزایش پیدا می کنند. جریان خون و جریان گلوکز در عضلات اسکلتی افزایش می یابد. اندام های دیگری مثل سیستم گوارشی همچنان بی تاثیر نمی مانند.

بخشی از مغز که هیپوکامپوس نامیده می شود، با آمیگدال ارتباط دارد. هیپوکامپوس و کورتکس پری فرانتال به مغز کمک می کنند که تهدیدهای دریافت شده را تفسیر کنند. همچنین در سطح بالایی از پردازش همراه می شوند که به شخص کمک می کند تحت تاثیر تهدیدی واقعی قرار گرفته اند یا خیر.

چرا برخی از ترسیدن لذت می برند؟

علت لذت بردن از ترسیدن

علاوه براین زمانی که ترسیدن از چیزی را تجربه می کنیم، اغلب احساساتی واگیردار را از اطرافیان دریافت می کنیم. در واقع ما موجودات اجتماعی هستیم که قادر به یاد گرفتن هر چیزی از همدیگر هستند. مثلا زمانی که دوستتان از فرط خنده فریاد می زند، تاثیر مثبتی روی شما دارد.

هر یک از این عوامل، زمینه، حواس پرتی، یادگیری اجتماعی پتانسیل آن را دارند که به ما تجربه ترس را بدهند. بخاطر این که به  کنترل احساسات ما وابسته هستند. همه ما قادر به شناخت چیزهایی که تهدیدمان می کنند یا نمی کنند هستیم، و تجربه آن را داشته ایم. بعضی جاها هم از رخ دادن آن ها لذت برده ایم. این درک از کنترل خیلی مهم است تا به ما یاد دهد که چطور تجربه کنیم و چه پاسخی به این ترس ها بدهیم. زمانی که با fight or flight روبرو می شویم، اغلب حس رضایتمندی دارید، و از ایمنی و اعتماد به نفس بیشتری برخوردار می شویم تا بتوانیم با این ترس ها مقابله کنیم.