تاثیر طلاق روی کودکان
چه آسیب هایی بچه های طلاق را تهدید می کند؟
2018-10-25
راه های جلوگیری از طلاق گرفتن
برای جلوگیری از طلاق چه کار کنیم؟
2018-11-01
اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر

اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر

اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر چیست؟

اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر به عقیده روانپزشک در شریعتی شامل نگرانی ها و استرس درباره بسیاری از فعالیت ها یا اتفاقاتی است که پیش می آیند. بسیاری بیشتر روزها اضطراب دارند، اما خیلی طولانی نیست و کمتر از ۶ماه می باشد.

درضمن روانپزشک در شریعتی اشاره دارد که آن هایی که اضطراب دارند، نگران بسیاری از مسائل، فعالیت ها و موقعیت ها هستند، نه فقط یک نوع.

برای این که این اختلال تشخیص داده شود، چندین علائم دیگر (از جمله تمایل راحتی به خاطر خستگی، دشواری در تمرکز و تنش های عضلانی)  که همراه با اضطراب می باشند.

درمان آن شامل ترکیبی از داروها می باشد (معمولا داروهای ضد اضطراب و گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی)، همچنین روان درمانی.

اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر که روانپزشک در شریعتی آن را نوعی از اختلال اضطراب می داند. حدود ۳درصد از بزرگسالانی که این اختلال را طی یک دوره ۱۲ ماهه تجربه می کنند. زنان دوبرابر احتمال بیشتری نسبت به مردان دارند که دچار این اختلال شوند. اغلب هم در دوران کودکی شروع می شود یا دوران نوجوانی، اما احتمالش هست که در هر سنی دیده شود.

برای بسیاری از مردم، این اختلال دچار نوسان می شود، بارها و بارها بدتر می شود (خصوصا در زمان های استرس) و سال ها هم ادامه خواهد داشت.

علائم اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر چیست؟

افرادی که اختلال اضطراب فراگیر دارند به طور مداوم نگرانند یا استرس دارند. به سختی هم می توانند احساساتشان را کنترل کنند؛ همانگونه که دکتر روانپزشک در شریعتی بیان می کند. شدت، تکرار، یا طول مدت این نگرانی ها خیلی بیشتر از تضمین این موقعیت هاست.

نگرانی ها به طور کلی طبیعی هستند، می توانند شامل موضوعات مختلفی باشند، و اغلب از یکی به موضوع دیگری تغییر پیدا می کنند. نگرانی های شایعی شامل مسئولیت های کاری و خانوادگی، پول، سلامتی، امنیت، تعمیر ماشین و کارهای خانه.

تشخیص اختلال اضطراب عمومی :

ارزیابی روانپزشک، براساس نشانه های خاص. (برای پزشکی که اختلال اضطراب عمومی را تشخیص می دهد، شخص باید تجربه نگرانی و اضطراب فرد :

 1. شدید باشد
 2. نگران انجام بسیاری از فعالیت ها و اتفاقات باشد
 3. بلکه نه بیش از ۶ ماه یا طولانی تر ، همه روزها با این مشکل روبرو می شود

علاوه براین، فرد بیمار باید ۳ تا یا بیشتر علائم زیر را داشته باشد :

 • حس بی ثباتی
 • تمایل به راحتی بعد از خستگی
 • سخت تمرکز کردن
 • حساس شدن
 • تنش عضلانی
 • مشکلات خواب

قبل از تشخیص اختلال اضطراب عمومی، پزشکان یک معاینه فیزیکی انجام می دهند. ممکن است حتی آزمایش خون یا آزمایشات دیگر هم بدهند تا مطمئن شوند این علائم باعث اختلالات جسمی یا مصرف یک دارو نشده اند.

اختلال اضطراب عمومی

درمان اختلال اضطراب GAD :

 • ترکیبی از دارودرمانی و روان درمانی

این اختلال اغلب با شکل های دیگری از روان درمانی و دارودرمانی همراه می باشد. روان درمانی می تواند با عوامل اضطراب روبرو شود و راه هایی برای مقابله با آن ایجاد کند.

برخی ضد افسردگی ها، خصوصا سروتونین یا مهارکننده های بازجذب سروتونین انتخابی (مانند اسکلیتوپام) و مهارکننده های باز جذب سروتونین ـ نوراپی نفرین (مانند ونلافاکسین) برای اختلال اضطراب عمومی توصیه می شوند. این ضد افسردگی ها معمولا چند هفته طول می کشند تا اضطراب را بهبود بخشند، به خاطر همین برخی از آن ها برای اولین بار بنزودیازپین به همراه ضد افسردگی داده می شود. بنزودیازپین ها داروهای ضد اضطراب می باشند که اضطراب را سریعا بهبود می بخشند، معمولا خیلی سریع اثر می کنند. با این وجود، به خاطر استفاده طولانی مدت از بنزودیازپین ممکن است وابستگی به دارو ایجاد شود. این داروها معمولا برای مدت کوتاهی تجویز می شوند. زمانی که ضد افسردگی و روان درمانی تاثیر گذار باشند، دوز دیازپین ممکن است به آرامی کاهش یابد، سپس متوقف می شود. بنزودیازپین نباید به طور ناگهانی متوقف شود.

باسپیرون، یک داروی دیگر ضد اضطراب می باشد که برای برخی از افراد به اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر مبتلا هستند، تجویز می شود. استفاده آن منجر به وابستگی به دارو نمی شود. با این وجود، باسپیرون هم ممکن است دوهفته ای طول بکشد تا شروع به تاثیر کند.

درمان های شناختی ـ رفتاری هم می توانند برای اختلال اضطراب عمومی مفید باشند. با این درمان، مردم یاد می گیرند که این کارها را انجام دهند :

 • می فهمند که کجای ذهنشان را باید مرتب کنند
 • ذهن مرتب شده شان را کنترل کنند
 • رفتارشان را طبق آن تغییر دهند
 • ریلکسیشن، یوگا، مدیتیشن، ورزش و تکنیک های بیو فیدبک هم می توانند در این باره بسیار کمک کنند.