بیماری آلزایمر
آیا آلزایمر درمان دارد؟
2018-09-23
ارتباط بیماری های روحی روانی با قلب
آیا بیماری های روحی روی قلب تاثیر دارد؟
2018-09-30
اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی که قبلا با عنوان افسردگی مانیاک شناخته می شد، به طور مساوی روی زنان و هم مردان تاثیر دارد، حدود ۵٫۶ میلیون بزرگسال آمریکایی که با چنین شرایطی تشخیص داده شده اند؛ از جمله افراد مشهور.

رفتار نامتوازنی از برخی سلبریتی هایی که بیماری روانی دارند، اغلب منجر به وجود آمدن این شرایط شده است. به این دلیل که اختلال بایپولار یا اختلال دو قطبی مربوط به ناتوانی در کنترل تغییرات خلقی می باشد، به این صورت که فرد کاملا پرانرژی است بعد ناگهان به فاز مانیاک می رود، و دوباره افسرده می شود.

اختلال دوقطبی چیست؟

نوسانات خلقی که در اختلال بای پولار یا اختلال دوقطبی می باشد، یا خفیف یا شدید می باشد. این نوسانات می توانند خیلی سریع یا خیلی آرام در ساعاتی از روز اتفاق بیفتد. معمولا در جوانان اواسط ۲۰ سالگی شان تشخیص داده می شود، اما در هر سن دیگری هم دیده شده است و آن هایی که چنین سابقه ای در خانواده شان داشته اند، بیشتر دیده می شوند.

دو زیر مجموعه شایع اختلال دوقطبی که دیده شده است : بایپولار نوع ۱ و بایپولار نوع ۲ می باشد. البته می تواند شامل سایرزیرتیپ های این اختلال باشد، بیشتر در بیمارانی که افسردگی شدید دارند و علائم هیپومانیاک در آن ها دیده می شود، اما دوره کامل برای بخش عمده افسردگی یا بخش هیپومانیک آن ها دیده نمی شود.

اختلال دوقطبی نوع ۱

در اختلال دوقطبی نوع ۱، آن هایی که حداقل تجربه یک بخش مانیک را در زندگی شان داشته اند، احتمالا بخش های دیگر افسردگی مزمن را تجربه خواهند کرد. ممکن است این حالت بین سطوح افراطی افسردگی و شیدایی شدید دیده شود. با مانیا، ممکن است بیش از حد فعال شوید، یا خیلی صحبت کیند، بدون اینکه استراحت کنید یا برای چند روزی بخوابید. ممکن است حتی حساس شوید، افکار روان پریش در ذهن تان بیاید، ناراحتی داشته باشید، و بدون فکر و با ریسک تصمیم بگیرید. آن هایی که مبتلا به اختلال دو قطبی نوع ۱ می باشند، علائم روانی در آن ها دیده می شود، مثل روانپریشی، توهم یا پارانویا. این اختلال اغلب منجر به بستری شدن می شود و نیاز به یک مدت طولانی درمان دارد. زمانی که اختلال بایپولار شروع می شود، از لحاظ شخصیتی روی زندگی شخص تاثیر می گذارد.

اختلال دوقطبی نوع ۲

اختلال دو قطبی نوع ۲ هم ملایم تر و خفیف تر از اختلال دو قطبی نوع ۱ نیست، اما تشخیص شان یکی می باشد. در این نوع ۲ از اختلال، افراد مبتلا حداقل یک بخش از افسردگی شدید و حداقل یک بخش از هیپومانیا را تجربه می کنند که شبیه به مانیا می باشد، اما علائم با شدت کمتر و دوره کوتاه تری دارد. با این حال هم مانیا و هم هیپومانیا خواب را کم می کنند و خلق و خو را بد می کنند. هیپومانیا یک دوره انرژی باور نکردنی، حس جذابیت به همراه دارد.

هیپومانیا ممکن است برای برخی خوب باشد، اما اکثرا با این افراد احساس ناراحتی می کنند، و فکر می کنند مشکل ساز هستند. بخش های مانیاک و هیپومانیاک مجموعه علائم شبیه به همی دارند، در هر دو هم به خلق و خوی مضطرب و انرژی بیشتری دارند. به علاوه اینکه سه چهار علائم دیگر هم دیده می شد که می تواند روی بیان فشار بیاورد، نیاز به خواب را کاهش دهد، تمرکز را کم می کند، باعث ناراحتی و یا رفتارهای خطرناک می شود.

بخش های هیپومانیاک حداقل چهار روز طول می کشند و به اندازه ای شدید نیستند که منجر به اختلال عملکرد قابل توجهی شدند. برخی هستند که در طی این دوره ها عملکرد خوبی دارند و ارتباطی بین بیماری های اسپکتروم دوقطبی و هنرمندانه می شود. با این وجود، بسیاری هستند که در طی دوره هیپومیا به خوبی عمل نمی کنند، پس از آن از بخش های عمده افسردگی رنج می برند. هم بایپولار نوع ۱ و هم باپیولار نوع ۲ نیاز به درمان دارند.  

اختلال دوقطبی چیست

علت دقیق اختلال دو قطبی را بخواهیم بررسی کنیم، ناشناخته است. اما  چندین عامل متعددی در آن می توانند نقش داشته باشند :

  • تغییرات جسمانی در مغز، هم بیوشیمیایی و محیطی در اختلال دو قطبی نقش دارند. محققان فکر می کنند که عدم تعامل در انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی که در مغز می باشند و باعث تغییرات خلق و خو می شوند، ممکن است این وضعیت را بدتر کنند. در حالی که این تغییرات در مغز ناشناخته می باشد، این کشف به شناسایی بایپولار در آینده کمک می کند.
  • کارشناسان ژنتیک معتقدند که از همه این مشکلات روحی روانی، اختلال دو قطبی بیشترین ارتباط را با ژن ها دارد. اختلال بایپولار در آن هایی که در مراحله اولیه آن می باشند، مثل خواهر یا برادر، شایع تر می باشد.
  • عوامل خطرسازی که برای اختلال دو قطبی می توان نام برد، استرس بالا، مثل مرگ یک دوست یا عزیزی باشد، یا حوادث زندگی باشد. مصرف مواد مخدر و الکل اغلب در اختلال دو قطبی دیده می شود.
  • گرچه خیلی سخت است که گفت کدام افراد مشهور اختلال دو قطبی دارند، اما باز در میان هنرمندان، خواننده ها، شاعران و سلبریتی ها این اختلال خیلی دیده می شود. بسیاری از سلبریتی هایی که بیماری روانی دارند، هم در حال حاضر و هم در سال های گذشته، تصور می شود که دچار اختلال دو قطبی می باشند.

از جمله سلبریتی های معروفی مدتی دچار اختلال بایپولار شده بودند، عبارتند از : Mariah Carey، Demi Lovato که در سال ۱۹۹۲ متولد شده است، و در مجله People magazine اظهار کرده بوده که تا زمانی برای درمان نرفته بود نمی دانسته دچار اختلال بایپولار بوده. Catherine Zeta-Jones که با فیلم زورو معروف شد و جایزه گرفت، بعد از ازدواج با مایکل داگلس و دو فرزند، فهمید که دچار اختلال بایپولار نوع ۲ (به بخش هایپومانیا رسیده بود) می باشد. Linda Hamilton که در نقش سارا کانر در ترمیناتور ۱ و ۲ بازی کرده بود، به دلیل مصرف الکل و مواد مخدر، تشخیص اختلال بایپولار داده شد که دو ازدواجش را هم خراب کرد. Vincent van Gogh به این بیماری تشخیص داده شده بود، و دچار حملات روانی، افسردگی صرع می شده است.