پیلاتس از لحاظ روحی روانی چه تاثیری دارد؟
پیلاتس از لحاظ روحی روانی چه تاثیری دارد؟
2017-12-31
اختلال وسواس فکری چیست
اختلال وسواس فکری چیست؟
2018-01-07
تاثیر بازی های ویدیویی روی نوجوانان

تاثیر بازی های ویدیویی روی نوجوانان

بازی های کامپیوتری چه مضرات و چه فوایدی دارد؟

از آن دسته افرادی هستید که عاشق بازی های های ویدیوی یا کامپیوتری هستند؟ تابحال به تغییرات رفتاری تان هم توجه کرده اید؟ عملکرد درسی تان چطور؟ حس کردید معتاد به بازی های کامپیوتری یا ویدیویی شده اید؟ اگر جواب تان به این سوال ها مثبت است، پس پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب، مزایا و معایب بازی های کامپیوتری را بخوانید.

تاثیر مثبت بازی های کامپیوتری روی نوجوانان :

اول : عملکردهای شناختی را در نوجوان بهبود می بخشد

طبق تحقیقات انجام شده توسط c. shawn Green، روانشناس دانشگاه ویسکانسین، بازی های ویدیویی می توانند روی عملکرد شناختی نوجوان نیز تاثیر گذار باشند. در واقع ساختار مغزی او را به همان شکلی که دارد مثلا پیانو می زند، طبق نقشه پیش می رود و یاد می گیرد چطور بخواند، تغییر می دهد. ترکیبی از تمرکز و موج های انتقال دهنده عصبی می باشد که مدار عصبی در مغز را تقویت می کند.

دوم : هماهنگی دست ها و چشم

تحقیقات نشان داده است که نوجوانانی که بازی های ویدیویی می کنند، مهارت های بصری، فضا و آیکونیک را یاد می گیرند. برخی بازی ها هم نیاز به داشتن مهارت فضا و هماهنگی دست و چشم دارند تا نوجوان بتواند موفق شود. بازی کننده مجبور است واکنش و تفسیر مغز را با دست ها و حرکات انگشتان هماهنگ کند.

سوم : تفکر سریع و با دقت

این واکنش در بازی های ویدیویی بازیکن را آماده می کند تا تصمیم گیری های سریع انجام دهد. در واقع مغز را پرورش می دهد تا تصمیمات سریعی بگیرد بدون اینکه بی دقتی کند. مطالعه ای نشان داده است که بازی های ویدیویی می توانند ذهن جراحان و سربازان را پرورش دهند.

چهارم : مهارت تصمیم گیری را در کودکان افزایش می دهد

بازی کردن مهارت تصمیم گیری کودک را ارتقا می بخشد. مطالعه ای نشان داده است که نوجوانانی که بازی های ویدیویی می کنند، ۲۵% سریعتر بدون اینه روی دقت شان تاثیری بگذارد، تصمیم می گیرند. نوجوانانی که بازی های کامپیوتری می کنند قادر به انتخاب هستند و ۶ برابر بیشتر در ثانیه عمل می کنند، که این ۴ برابر از حالت عادی هم بیشتر است.

پنجم : تشویق به کار گروهی

بازی های چند نفره که همکاری بین چند بازیکن آنلاین را شامل می شود، نواجوان را تشویق با کار گروهی می کند. بازی های ویدیویی همچنین به نوجوان در تقویت مهارتش برای کمک به هم تیمی اش کمک می کند.

با تمام این ها بازی های ویدیویی دارای یکسری تاثیرات منفی هم می باشند.

تاثیر بازی های کامپیوتری روی نوجوانان

تاثیر منفی بازی های ویدیویی روی نوجوانان :

اول : تقویت رفتار تهاجمی

بازی های ویدیویی که محتوای آن های خشونت آمیز می باشد، رفتار تهاجمی و پرخاشگری را در نوجوان افزایش می دهد. مطالعات نشان داده که نوجوانانی که علاقمند به بازی های با سبک تیراندازی هستند، احتمالا دیدگاه جدابودن نسبت به جامعه دارند. همچنین تفکرات پرخاشگرانه و تمایلات تهاجمی در آن ها افزایش می یابد.

دوم : جدایی اجتماعی

دیگر اثر منفی بازی های ویدیویی این است که نوجوان زمان زیادی را صرف بازی پشت رایانه یا ایکس باکس و غیره می کند؛ تا اینکه به بیرون از خانه برود و بازی کند. بازی های ویدیویی نوجوان را تنها می کنند. نواجوانانی که خیلی بازی های ویدیویی می کنند، نسبتا تمایل کمتری به نوشتن، خواندن و شرکت در ورزش دارند.

سوم : ارزش های اشتباه را یاد می دهد

در کنار رفتارها خشونت آمیز، بازی های ویدیویی به نوجوان ارزش های غلط را یاد می دهد. بازی های ویدیویی زنان را ضعیف تر نشان می دهند و آن ها را شخصیت های بی پناه، و نیز به عنوان محرک جنسی معرفی می کنند. همچنین نوجوانان در هنگام بازی های آنلاین، لغات بد و رفتارهای هنجارشکن را از هم بازی های خود یاد می گیرند.

چهارم : عملکرد ضعیف در درس

یکی از تاثیرات جدی بازی های ویدیویی در نوجوان می باشد. بازی کردن بازی های ویدیویی به مدت طولانی  روی عملکرد درسی نوجوان تاثیر می گذارد. اگر بیش از دو ساعت پای بازی نشست، در این حالت فقط خواب آلودگی، عدم تمرکز در مدرسه و سر کلاس را برای او به ارمغان خواهد آورد.

پنجم : عوارض جانبی روی سلامت

بازی بیش از حد هم تاثیرات ناطلوب روی سلامت نوجوان دارد. نوجوانان با صرف وقت زیاد روی بازی های ویدیویی، در فعالیت هایی که می توانند سالم و متناسب باشند، نمی توانند شرکت کنند. فعالیت هایی که از چاقی آن ها، اختلالات عضلانی، اسکلتی و موضعی، تحت فشار بودن اعصاب، و بی حسی در دست ها، آرنج و شانه جلوگیری می کند.