سندرم تک فرزندی چیست
سندرم تک فرزندی چیست؟
2017-07-23
تشویق و تحسین کودک
چطور کودکتان را تحسین کنید؟
2017-07-30

سبک رانندگی به گفته روانپزشک

زمانی که صحبت از سبک رانندگی می شود، واقعا به این معنی نیست که فرمان را چطور نگه می دارید یا اینکه چه رنگ کفشی می پوشید. مگر اینکه دلیلی برای راننده های پرخاشگر باشد. ما بارها در ترافیک دیده ایم که راننده ها سر از پنجره بیرون آورده و به بقیه پرخاشگری می کنند. اما چنین حرکتی که این افراد در رانندگی در ترافیک نشان می دهند، علتش چیست.

در دهه های گذشته، محققان در زمینه روانشناسی علاقه شان به رابطه بین زندگی روزمره افراد و نوع رانندگی شان نشان داده اند. آیا همبستگی خاصی بینشان می باشد؟

معمولا سبک رانندگی معمولا با پرسشنامه چندبعدی بررسی می شود، که توسط تابمن بن آری، میکولینسر و گیلات در سال ۲۰۰۴ طراحی شده است. در واقع یک یکپارچگی از تعاریف تجربی و مفهومی مختلفی از سبک رانندگی می باشد که به یک مفهوم واحد می رسد. با این حساب نویسندگان چهار بعد اصلی رانندگی را اینطور بیان کردند : بی پروا و بی دقت، عصبانی و بی دقت، صبور و بادقت، و مضطرب. جالب است که توجه کنید این اولین مطالعه ای می باشد که شامل سبک رانندگی مثبت می باشد.

چهار بعد اصلی رانندگی :

سبک رانندگی به گفته روانپزشک

صبور و با دقت : افرادی که برنامه ریزی دارند و طبق همان پیش می روند. آن ها سازمان یافته و آرام هم به نظر می رسند. اگر چیز غیر منتظره ای رخ دهد، هنوز هم احساس آرامش می کنند. به خاطر همین ممکن است یک نسخه پشتیبان از برنامه ای که دارند تهیه کنند. در جاده افرادی که با چنین استایلی رانندگی می کنند، بسیار متمرکز هستند و به شدت به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام می گذارند.

عصبانی و بی دقت : اگر از آن دسته افراد عصبانی و بی دقت می باشید، ممکن است اغلب در یک دردسری بیفتید. رانندگانی که با چنین استایلی رانندگی می کنند، پشت فرمان احساساتی و هیجانی هستند. این افراد هنجارهای زندگی را نقض می کنند و اغلب با سرعت بالا رانندگی می کنند. فقط این کار را برای هیجان انجام می دهند.

مضطرب : آن هایی که به طور مداوم در اطرافشان احساس تنش می کنند، معمولا سبک رانندگی با اضطراب دارند. اینطور افراد راننده هایی با استرس هستند یا اینکه مدام زیر فشار و در معرض آلودگی می باشند. حتی موزیک یا کتاب های صوتی هم ممکن است باعث شود آن ها در هنگام رانندگی احساس راحتی داشته باشند.

یکی از شیوه های رانندگی که همه ما در آن یک نقطه نظر داریم، که محققان آن ها را با نام سبک رانندگی خصمانه و عصبانی می دانند. این نوع راننده ها عمدتا اخلاقی خصمانه و پرخاشگر در هنگام رانندگی دارند. این گونه افراد رفتارهایی از جمله رانندگی با سرعت بیش از حد، لایی کشیدن، و این طور رانندگی که ممکن است در اخر هم منجر به آسیب شود.

منبع : https://www.corsia.us

مطالب مرتبط :

انواع تیپ های شخصیتی چه می باشد؟

تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی روی خانواده

خودآگاهی ذهن چیست؟