راه های مقابله با شکاک بودن همسران
چطور با همسر شکاک خود زندگی کنیم؟
2018-10-21
اختلال اضطراب عمومی یا فراگیر
اختلال اضطراب فراگیر
2018-10-28
تاثیر طلاق روی کودکان

تاثیر طلاق روی کودکان

جدایی و طلاق و اتفاقاتی که منجر به چنین مسائلی می شود، به طور ثابت و پیش بینی شده ای می تواند نیاز کودکان را دچار اختلال کند.

به گفته روانپزشک غیر از مرگ یکی از افراد نزدیک خانواده، طلاق استرس زاترین اتفاقیست که روی یک خانواده تاثیر می گذارد. بخاطر اینکه دنیا همانطور که می دانیم برای آن ها تمام می شود، کودکان ممکن است حس از دست دادن داشته باشند، مثل نگرانی، اضطراب، خشم و ناراحتی. کودکان ممکن است ازین که ترک شده اند یا عشق والدین شان را از دست داده اند، به توصیه روانپزشک ترس بسیاری داشته باشند. همچنین به دلایل بسیاری، توانایی های والدین اغلب در طی زمان جدایی شان بدتر می شود. والدین معمولا از قبل مشغول بوده اند و ممکن است عصبانی شوند و نسبت به هم حس خصمانه ای داشته باشند. کودکان هم ممکن است احساس گناه داشته باشند، به خاطر اینکه فکر می کنند آن ها باعث این جدایی و طلاق شده اند. در صورتی که والدین کودک را ترک کنند یا به طور غیر قابل پیش بینی شده ملاقات داشته باشند، کودک حس طرد شدگی می کند.

مراحل طلاق برای کودک

همانطور که روانپزشک بیان می کند زمانی که والدین تصمیم به جدایی می گیرند یا اینکه طلاق بگیرند، اعضای خانواده از طرق مختلفی راه شان را جدا می کنند. این مراحل عبارتند از :

  1. مرحله بحرانی
  2. مرحله گذرانی
  3. بعد از طلاق

در مرحله بحران، زمانی که والدین تصمیم شان را برای جدایی گرفته اند، شامل زمان قبل از طلاق می شود، آشفتگی های کودک به حداکثر می رسد. این مرحله ممکن است بالای دو سال طول بکشد.

در مرحله گذران، هقته هایی که حول طلاق والدین می گذرد، کودک در مرحله ایست که دارد رابطه جدیدش را با والدینش تنظیم می کند، به عبارتی سازگاری و بازدید با والدین و رابطه جدید را شکل می دهد.

بعد از طلاق هم که مرحله متفاوتی می باشد، نوع دیگری از ثبات و پیشرفت آن دیده می شود.

تاثیر طلاق روی کودکان

در زمان جدایی، کار مدرسه ممکن است برای کودک به نظر بی اهمیت باشد. حتی عملکرد کودک هم بدتر می شود. کودکان ممکن است حتی فانتزی هایی بسازند تا والدین با هم آشتی کنند. تاثیراتی که روی کودک می گذارد، بسته به سن و سطح رشد شان می باشد :

بچه های طلاق

کودکانی که ۲ تا ۵ سال سن دارند : ممکن است به سختی بخوابند (مشکلات خواب در کودکان)، تندرمای خفیف و اضطراب جدایی. توانایی های اجابت مزاج آن ها دچار اختلال می شود.

کودکانی که ۵ تا ۱۲ سال سن دارند : این کودکان می توانند ناراحتی، غم و اندوه، خشم شدید و ترس های غیر منطقی را تجربه کنند.

نوجوانان : اغلب حس ناامنی می کنند، حس تنهایی و ناراحتی به آن ها دست می دهد. برخی از آن ها هم رفتارهای ریسک پذیر دارند و خشونت در رفتارشان نقش دارد. بقیه هم ممکن است اختلال خوردن داشته باشند، یا مدرسه نروند، یا درگیر همسالانی شوند که رفتارهای ریسک پذیر داشته باشند.

کمک به کودکان در مقابله با این آسیب ها

کودکان نیاز به ابراز احساسات شان در برابر یک فرد بالغی دارند که به آن ها خیلی توجه داشته باشد. مشاوره می تواند مراقبت از بزرگسالانی که برخلاف والدین خودشان می بشد، فراهم کند، آن موقع حس ناراحتی نخواهند داشت.

در چنین شرایطی والدین باید :

  • خیلی واضح، صادقانه و آرام در مورد مسائل مشورت کنند
  • همچنان مهربانی در کلامشان باشد
  • به این دیسیپلین به طور مداوم ادامه دهند
  • انتظارات عادی در مورد کارهای مدرسه و وظایف خانه داشته باشند