تاثیر استرس روی پوست
آیا استرس پوست را خراب می کند؟
2017-11-26
رفتار منفعل تهاجمی چیست
منظور از رفتار منفعل تهاجمی چیست؟
2017-12-03
مزایای دوش آب سرد

مزایای دوش آب سرد

رابطه مستقیم دوش آب سرد و سلامت روان

شاید سوال باشد که آب سرد چطور می تواند در سلامت روان و داشتن یک روحیه شاد موثر باشد؟! استفاده از روش هایی مثل دوش آب سرد یا حمام سرد می تواند در سلامت، ورزش و عملکرد تمرینات ورزشی موثر باشد یا دارویی برای هر دو سنت غرب و شرق باشد. این روش ها با عنوان هیدروتراپی شناخته شده اند و از زمان یونان باستان هم بوده اند.

هر شخصی که دغدغه ای مثل ورزشکاران المپیک دارد، می تواند حمام، یا دوشسرد بگیرد تا هم به سلامت بدنش کمک شده باشد و هم یک ریکاوری بعد ورزش می باشد.

حال موضوع سر این می باشد که دوش آب سرد چه مزایایی می تواند برای سلامت روان داشته باشد؟

اول : دوش سرد به کاهش افسردگی کمک می کند

دوش سرد به درمان افسردگی کمک می کند. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، دوتا دوش ۸ دقیقه ای در روز می تواند به کاهش دمای بدن کمک کند تا به ۲۰ درجه برسد. نکته قابل توجهی که در این مورد دیده شده بهبود خلق و خو و کاهش علائم افسردگی بوده است.

دوم : حمام سرد به افزایش دوبرابری انرژی و هوشیاری فرد کمک می کند

حمام سرد به افزایش انرژی و هوشیاری با تولید هورمون نوراپی نفرین، که معمولا با نام آدرنالین هم شناخته می شود، کمک می کند. یک محرک طبیعی که سطح انرژی تان را دوبرابر می کند. این حمام می تواند تاثیرات مثبتی روی زود از خواب بلند شدن، ورزش، عمکلرد خوب در تمرینات ورزشی، یادگیری، یا عملکرد شغلی داشته باشد.

مزایای دوش آب سرد

سوم : دوش سرد به سیستم ایمنی بدن هم کمک می کند

با حمام سردی که می گیرید، به عبارتی روی عملکرد سیستم ایمنی بدن تان کمک شایانی کرده اید. مطالعه ای از طرف مجله فیزیولوژی کاربردی اروپا انجام شد که متوجه چنین موضوعی در دوش سرد شدند که می تواند عاملی برای افزایش عملکرد سیستم ایمنی فرد باشد.

چهارم : دوش سرد می تواند دردهای عضلانی را کاهش دهد

برای ورزشکارانی که آب درمانی می کنند، آن هم با آب سرد، باید گفت که در واقع به کاهش دردهای عضلانی آن ها کمک می کند. یک دوش سرد می تواند به کاهش دردهای عضلانی بعد از یک تمرین ورزش سنگین کمک کند. خصوصا برای ورزشکاران حرفه ای که تمرینا ت زیادی در روز انجام می دهند.

پنجم : حمام سرد به کاهش استرس کمک می کند

با حمام سرد می تواند میزان استرس به وجود آمده را کاهش داد و همچنین تنش های روحی را کم کرد. به عبارتی به بهبود خلق و خوی شخص کمک می کند.

ششم : دوش سرد به افزایش تستوسترون کمک می کند

دوش سرد مزایای بسیاری برای افرادی که ورزش می کنند دارد. زیرا به دلیل تمرینات منظم دچار دردهای عضلانی بسیاری می شوند. مطالعات نشان داده که دوش آب سرد به افزایش تستوسترون کمک کرده و میزان تولید این هورمون را بالا می برد. تستوسترون یک یاز مهمترین هورمون هایی می باشد که به بهبود قدرت و عملکرد عضلات کمک می کند. این هورمون به همراه افزایش آدرنالین می باشد.