بازی درمانی چیست
بازی درمانی چه فوایدی برای کودکان دارد؟
2018-02-15
نوردرمانی
نور درمانی بهترین راه حل برای افراد مضطرب!
2018-02-22
صحبت کردن در خواب

صحبت کردن در خواب

صحبت کردن در خواب شاید چیز بامزه و خنده داری باشد. شاید هم ناخوداگاه شما می باشد که در ساعات نیمه شب سراغتان می آید و با شما همراه می شود. شاید چنین حالتی را در یکی از اعضای خانواده دیده باشید. حال علت چیست؟ اینکه در خواب شروع به حرف زدن می کنید، علتش چه می تواند باشد؟

حرف زدن در خواب چیست؟

حرف زدن در خواب یا somniloquy، در واقع عمل صحبت کردن در حین عمل خوابیدن می باشد. نوعی پارازومنیا می باشد ـ یک رفتار غیر طبیعی که در طی خواب اتفاق می افتد. اتفاقی بسیار شایع که البته معمولا به عنوان یک مشکل پزشکی برداشت نمی شود.

افرادی که چنین مشکلی را دارند و حرف زدن در خواب برایشان پیش می آید، معمولا ادای کلمات برایشان سخت می باشد و همچنین بی ضرر. صحبت کردن در خواب شامل صدای های ساده و طولانی می باشد که کلماتی را هم شامل می شوند. آن هایی که در خواب حرف می زنند، معمولا به نظر می رسد با خودشان حرف می زنند. اما گاهی اوقات هم به نظر می رسد با بقیه دارند صحبت می کنند. برخی مواقع هم زمزمه می کنند یا فریاد می زنند. اگر اتاقتان را با چنین کسانی به اشتراک گذاشته باشید، احتمالا به سختی خوابیده باشید.

این افراد در خواب با چه کسی حرف می زنند؟

بسیاری هستند که در خواب حرف می زنند. نیمی از کودکانی که بین سنین ۳ تا ۱۰ سال می باشند، در طی خواب حرف می زنند. تعداد کمی از بزرگسالان ـ حدود ۵% ـ در طی خواب حرف می زنند. معمولا این حرف زدن ها گاهی اوقات یا هر شب اتفاق می افتد.

علت حرف زدن در خواب چیست؟

حرف زدن در خواب

اختلال رفتاری خواب REM یا RBD و کابوس های شبانه از جمله اختلالات خواب می باشند که البته برای کسانی رخ می دهد که در طی خواب فریاد می زنند. کابوس های شبانه از جمله خواب هایی می باشد که معمولا شامل فریادهای ترسناک، ترس، و لگد زدن می باشد. بیدار کردن این افراد از خواب خیلی سخت می باشد. بچه هایی که خواب های ترسناک می بینند، هم در خواب حرف می زنند و هم در خواب راه می روند.

کسانی هم که مبتلا به RBD می باشند، معمولا در خوابشان یا گریه می کنند، فریاد می زنند و اغلب در خواب هایشان خشونت نشان می دهند. حرف زدن در خواب اغلب به همراه راه رفتن در خواب می باشد و ممکن است ناشی از اختلال خوردن یا NS-RED می باشد؛ شرایطی که شخص خواب است اما در حین خواب می خورد. دیگر دلایل چنین اختلالاتی می تواند به خاطر شرایط زیر باشد :

  • داروهای خاص
  • استرس عاطفی
  • تب
  • اختلال در سلامت روان
  • سوء مصرف مواد مخدر

چطور می توان اختلال صحبت کردن در خواب را کاهش داد؟

معمولا دلیل ناشناخته ای برای کاهش صحبت کردن در خواب می باشد. فقط باید تا می توان از استرس دوری کرد، این گونه می توان این اختلال را کمتر کرد.

یک دفترچه تهیه کنید و از الگوهای خواب خود بنویسید. این گونه به روانپزشک خود نیز کمک می کنید تا اصل مشکلتان را دریابد و راه حلی معرفی کند. این ثبت الگوها را تا دو هفته نزد خود نگه دارید. همچنین از داروهایی که مصرف می کنید، زمانبندی داروها در طول روز، چیزهایی که می نوشید یا می خورید، خصوصا اگر چای، قهوه، یا کولا می نوشید، همه را بنویسید. اگر هم که ورزش می کنید، از آن بنویسید.