تاثیر موسیقی روی مغز
تاثیر موسیقی بروی مغز
2018-01-28
مزایای سوارکاری درمانی
منظور از سوارکاری درمانی برای کودکان چیست؟
2018-02-08
قصه گویی برای کودکان

قصه گویی برای کودکان

به عنوان یک والدین مسئول، تا بحال چندبار برای کودکانتان قصه گفته اید؟

این روزها ممکن است بسیاری از والدین به ندرت پیش بیاید برای کودکانشان قصه بگویند یا اصلا نگویند. به دلیل فشارهای زیادی که بروی والدین می باشد، مثل پیچیدگی هایی که در هسته خانواده می باشد، یا میزان وقت کمتر، و اعتیاد به ابزار تکنولوژی، هنر قصه گویی برای کودک را از والدین گرفته است.

به گفته روانپزشک تهران قصه گویی برای تکمیل شخصیت کودک بسیار مهم می باشد. یک سنت قدیمی که از والدین ما به ما رسیده است و بخشی از دوران کودکی ما محسوب می شود.

والدین ها این روزها تنها به خواندن یک کتاب ساده بسنده می کنند. اگر زمان زیادی ندارید، می توانید داستان هایی را به حافظه تان بسپرید و درباره آن به کودکتان بگویید، یا اینکه حتی از پشت تلفن با صدای بلند برای او قصه بخوانید. قصه گویی برای کودکان مزایای بیشماری دارد، خصوصا برای پیش دبستانی ها و بچه های مهدکودکی. در اینجا به چند مورد از مزایای قصه گویی پرداخته ایم که عبارتند از :

مزایای قصه گویی برای کودکان :

۱ : فضایلی را در وجود کودکتان به وجود می آورد

همه کودکان در سراسر دنیا عاشق گوش دادن به قصه می باشند. به شنیدن درباره کاراکترهای مورد علاقه شان خیلی علاقمندند و اغلب سعی می کنند از آن ها تقلید کنند. با قصه گویی برای کودکتان به یک پیام معنادار می رسید که می توانید ویژگی هایی از قبیل عقل، شجاعت، صداقت و غیره را از سنین پایین در کودک پرورش دهید.

۲ : کودک را از فرهنگ و ریشه اش آگاه می سازید

از دروان کودکی برای کودک قصه بگویید، درباره آداب و رسوم، جشن ها یا سنت های مختلفی که در خانواده تان می باشد. در این قصه گویی، کودک با سنت ها و نوع پوشش های اقوام و گذشته شما بیشتر آشنا می شوند. به اشتراک گذاری قصه درباره اعضای خانواده می تواند به یادگیری بیشتر کودک و درک بهتر آن کمک کند.

۳ : افزایش مهارت کلامی

با خواندن داستان برای کودک به یادگیری زبان و نیز کلمات و عبارات جدید به او کمک می شود. در واقع یک راه بسیار عالی برای آموزش واژه های جدید و تلفظ صحیح به کودک می شود.

۴ : مهارت شنیدن را بهبود می بخشد

بسیاری از کودکان اغلب توجه کمتری دارند و طول می کشد تا روی چیزی تمرکز کنند. همچنین بیشتر از اینکه گوش کنند، صحبت می کنند. قصه گویی برای بچه ها نه تنها توجه کودک را بالاتر می برد، بلکه اشتیاق به شنیدن و درک شنیده ها را در او بهبود می بخشد.

۵ : خلاقیت و قدرت تخیل کودک را بیشتر می کند

گوش دادن به قصه به کودک کمک می کند کاراکترها، مکان ها، صحنه ها و غیره را تصور کند، به جای اینکه آن ها را به طور واقعی در محیط ببیند. همچنین خلاقیت کودک را بالاتر می برد، و تخیل بیشتر و ایده های بازتری به کودک می دهد.

قصه گویی برای کودکان

۶ : یک ابزار عالی برای سرعت دادن به حافظه

با استفاده از این ایده های هوشمند، می توانید با قصه گویی به افزایش حافظه فرزندتان کمک کنید. زمانی که برای کودک قصه می خوانید، از او می توانید بخواهید که چند روز بعد همان قصه را برای شما تکرار کند. متناوبا می توانید از او بخواهید که داستان را تا جایی که گفته اید برای شما بازگو کنند. با این راه حل، به افزایش حافظه و بالابردن تمرکز کودک بسیار کمک می شود.

۷ : بازتر کردن دید کودک

کودکان ممکن است همیشه فرهنگ های مختلف و کشورهای مختلف جهان را نشناسند. زمانی که قصه می گویید، می توانید با این کار او را با جاهای مختلف جهان آشنا کنید. پس سعی کنید در داستان از کشورهای مختلف با آداب و رسوم های مختلفشان و فرهنگ هایشان، کودک را آشنا کنید. این گونه دید وسیعتری به کودک می توانید بدهید.

۸ : یادگیری آکادمی کودک را بیشتر می کند

داستان گویی برای کودک به پیشرفت علمی او کمک می کند. بسیاری از کودکان عادت دارند که بدون درک موضوع فقط حفظ کنند. با قصه گویی، به عنوان یک فعالیت منظم، به فرزندتان در یادگیری بهتر و لذت بردن از آن بسیار کمک می شود. گاها پیش می آید که آموزش مدارس می تواند در قالب یک داستان جای گیرد (مثلا، یک درس تاریخ کسل کننده است، اما می تواند تبدیل به یک داستان جالب شود). در واقع به یادگیری بهتر و کنجکاوی بیشتر کودک کمک می شود.

۹ : ارتباط بهتر

گاها پیش می آید که کودکان سوالات بسیاری در ذهنشان دارند و در رابطه با پاسخ آن، کنجکاو هستند. با داستان گویی به یادگیری هنر سوال پرسیدن بسیار کمک می شود. در واقع با ارتباط بهتر برقرار کردن می توانند یک مکالمه کامل داشته باشند و اعتماد به نفس بیشتری به دست بیاورند.

۱۰ : به مقابله با موقعیت های دشوار کمک می کند

 موقعیت های سخت و دشوار اغلب باعث سردرگمی کودکان می شود. داستان هایی درباره شخصیت های مختلف که در چنین موقعیت های دشواری قرار گرفته اند، به آن ها کمک می کند تا مفهوم مشکل را بهتر درک کنند. سعی کنید داستان هایی بگویید که کودک در زندگی از آن ها رنج می برد و درد می کشد. با این کار به فرزندتان در مقابله با مشکلاتش در زندگی و حل آن ها کمک می کنید.