ورزش های مناسب کودکان اوتیسم
چه ورزش هایی برای کودکان اوتیسم خوب است؟
2018-02-11
صحبت کردن در خواب
علت حرف زدن در خواب چیست؟
2018-02-18
بازی درمانی چیست

بازی درمانی چیست

بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی همانند مشاوره بزرگسالان می باشد. در واقع بازی درمانی از بازی استفاده می کند و با محیط طبیعی که برای کودک فراهم می کند، به او در بیان احساساتش از طریق اسباب بازی ها بجای کلمات کمک می کند.

چرا بازی درمانی ؟

بازی کردن هم یک فعالیت جاذاب می باشد، و هم به دلیل اینکه روحیه کودک را بالا می برد و بسیار سرگرم کننده و لذت بخش است. به عبارتی خودبیانی، خودآگاهی، خودکفایی و خودکارایی کودک را افزایش می دهد. با بازی احساساتی مثل استرس و بی حوصلگی هم نمایان می می شوند، باعث ارتباط با مردم به طریقه مثبتی می شود، افکار خلاقانه و کنجکاوانه را نیز تحریک می کند، احساسات را کنترل می کند و اعتماد به نفس را بالا می برد.

بازی درمانی چیست

چرا از بازی به عنوان درمان استفاده می شود؟

بازی درمانی به عنوان رویکردی ساختار یافته و نظری مبتنی بر درمان می باشد که روی فرایندهای ارتباطی و یادگیری کودکان، همچنین تمرکز کودکان تمرکز دارد. توانایی درمانی بازی به روش های مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیرد. درمانگر از لحاظ استراتژیک از PLAY THERAPY استفاده می شود تا به بیان احساسات کودکان از طریق بازی بجای زبان کلامی کمک کند. در بازی درمانی، اسباب بازی ها نقش کلمات کودک را دارند و بازی هم زبان کودک می باشد. در طی بازی، درمانگر به کودک در یادگیری بهتر او کمک می کند تا بتواند رفتارهای انطباقی مثل مهارت های احساسی و یا اجتماعی خود را کنترل کند. در واقع ارتباط مثبت بین درمانگر و کودک در طی جلسات درمانی می تواند زمینه ای برای تجارب احساسی او برای بهبودش باشد.

مزایای بازی درمانی چیست؟

با اینکه برای هر کسی می تواند مفید باشد، خصوصا برای کودکان ۳ تا ۱۲ سال خیلی خوب است. نوجوانان و بزرگسالان نیز از مزایای تکنیک های بازی و فرایندهای تفریحی بهره می برند. در این راستا، استفاده از بازی درمانی با بزرگسالانی که سلامت ذهنی دارند، بسیار تاثیرگذار می باشد. در سال های اخیر، بازی درمانی برای نوزادان و کودکان هم اعمال شده است.