محبت به فرزندان
تا می توانید به کودکان تان محبت کنید!
2018-06-14
سندرم اردک چیست
حقایقی درباره سندرم اردک که شاید ندانید!
2018-06-21
اختلال بیش فعالی بزرگسالان

اختلال بیش فعالی بزرگسالان

اختلال بیش فعالی یا ADHD هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد.

اختلال بیش فعالی محدود به کودکان نیست، ۳۰ الی ۷۰ درصد کودکانی که این اختلال را دارند، با همین علائم هم بزرگ می شوند. علاوه براین، کسانی که هرگز در کودکی تشخیص داده نشده اند، مطمئنا در بزرگسالی علائم واضحی از آن ها دیده می شود، و می تواند باعث اختلال در کار یا روابطشان شود.

علائم اختلال بیش فعالی در بزرگسالان :

دیر کردن :

دیرکردن

این اختلال در بزرگسالان کمی الگوی متفاوتی نسبت به کودکان دارد. بزرگسالانی ممکن است دیر سر کار بروند یا به قرارهای مهمشان برسند. حتی ممکن است بفهمند که این تاخیرشان، هدفشان را تخریب کند، اما باز هم افراد سر موقعی نمی شوند.

رانندگی خطرناک :

رانندگی بد

یکی از نشانه های اختلال ADHD، سخت تمرکز کردن روی کارهای دستی می باشد. در نتیجه ممکن است منجر به یکسری دردسرها برای آن ها شود، مثلا زمانی که پشت فرمان هستند. مطالعات نشان داده، آن هایی که این اختلال را دارند، بیشتر باسرعت رانندگی می کنند، تصادف های بیشتری دارند و در آخر گواهینامه خود را سر این موضوع از دست می دهند.

حواس پرتی :

عدم تمرکز

بزرگسالانی که ADHD دارند، ممکن است مشکلاتی در اولویت بندی، شروع و پایان کارهایشان داشته باشند. معمولا به نظر نابسامان، بی قرار می رسند و به راحتی حواسشان پرت می شود. برخی از این افراد مشکل تمرکز در زمان مطالعه دارند. این ناتوانی در تمرکز کردن می تواند روی شغل آن ها و روابطشان تاثیر بگذارد و حس جاه طلبی را در آن از بین ببرد.

بیش از اندازه متمرکز موضوعی می شوند!

بیش از اندازه متمرکز شدن

برخی از این بزرگسالان دارای اختلال ADHD روی چیزهایی که خیلی دوست دارند یا برایشان جالب باشد، خیلی متمرکز می شوند. اما در تلاش هسند که به وظایفی که به آن ها محول شده و حوصله آن ها را ندارند، دست و پنجه نرم کنند. این مشکل، بسیاری از وظایف ضروری می باشد که در زندگی روزمره رخ می دهد، از یک لیست غذایی گرفته تا ثبت اسناد در محل کار. این افراد ترجیح می دهند کارهایی که علاقمند هستند را جایگزین کارهای خسته کننده کنند.

تشخیص بیش فعالی در بزرگسالان چگونه صورت می گیرد؟

اختلال بیش فعالی در بزرگسالان

بسیاری از بزرگسالان متوجه این اختلال در خودشان نمی شوند، تا زمانی که برای حل مشکلی نیاز به کمک داشته باشند. این می تواند شامل اضطراب یا استرس در آن ها باشد. بحث درباره عادت های بد، مشکل در محل کار، یا درگیری های زناشویی اغلب نشان دهنده وجود اختلال ADHD می باشند. برای تایید این تشخیص، این اختلال باید از دوران کودکی بروز کرده باشد، حتی اگر هرگز تشخیص داده نشده باشد. می توان زمینه آن را از والدین، بستگان و یا دوستان بیمار پرسید، مثل تمرکز ضعیف و یا بیش فعال بودن.

عوارض بیش فعال بودن :

مقابله با علائم بیش فعالی در بزرگسالی می تواند خود خسته کننده باشد. در چنین زمانی، بسیاری از بزرگسالانی که چنین عارضه ای را دارند، با افسردگی، اضطراب یا اختلال وسواس فکری دست و پنجه نرم می کنند. حتی ممکن است به سمت سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر کشیده شوند. افراد دارای اختلال بیش فعالی می توانند با یک درمان درست و کامل، این مشکلات را پشت سر بگذارند.