نشانه های اوتیسم در کودکان
تشخیص علائم اوتیسم در نوزاد ۹ ماهه
2018-03-04
کنترل خشم
کنترل خشم و مدیریت عصبانیت
2018-03-11
بازی های ویدیویی برای کودکان بیش فعال

بازی های ویدیویی برای کودکان بیش فعال

آیا بازی های ویدیویی کودکان بیش فعال را بدتر می کند؟

بازی کردن بازی های ویدیویی مثل فیلم می باشد و بسیار لذت بخش است. آیا از اینکه انقدر کودکان عاشق این بازی ها هستند، تعجب می کنید؟ اما قابل ذکر است که هرچیزی بیش از اندازه اش بسیار، بسیار بد می باشد زیرا کودکان بیش فعال یا مبتلا به ADHD روی این بازی ها بیش از اندازه متمرکز می شوند و معتاد آن ها می شوند.

چطور می توان عادت بازی های ویدیویی را در کودکان بیش فعال ترک داد؟

بازی های ویدیویی سرگرم کننده و بسیار لذت بخش هستند، و می توانند گاها به صورت آموزشی هم استفاده شوند. بازی کردن خود باعث بالا رفتن هماهنگی چشم و دست می شود و تعاملات مثبت اجتماعی نیز به همراه دارد. کودکانی که وقت کمی صرف ورزش یا علاقه شان می کنند، فرصتی برای رقابت را پیدا نمی کنند و روی این حساب نمی توانند از دوستی های این شکلی در یک تیم بهره ببرند.

به جای آن تمام وقتشان به جای اینکه صرف مطالعه، ورزش و یا فعالیت های گروهی شود، با بازی های انفرادی جایگزین می شود، و این گونه به بازی های ویدیویی اعتیاد پیدا می کنند.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که کودکان متوسط ۴۹دقیقه در روز را به بازی می گذرانند. اگر کودک کنسول بازی های ویدیویی در اتاقش دارد، این زمان بازی به مراتب بیشتر هم می شود، و ممکن است به نزدیک ۳ ساعت هم بکشد. والدین ممکن است به طور ناخواسته به خاطر اینکه کودک را به بازی های دسته ای عادت دادند، با مشکل مواجه شوند.

بازی های ویدیویی برای کودکان بیش فعال

تجدید نظر در درک بازی :

بازی های ویدیویی توجه خاصی در کودکان دچار اختلال بیش فعالی می طلبند. کودکی که از در دنیای واقعی دچار آشفتگی می باشد، امکان دارد با فوکوسی فشرده یا به عبارتی هاپیرفوکوس در حال بازی کردن، سازگار باشد. بیش فعالی یک مشکل نیست، بلکه کودک می تواند کنترلرها را نگه دارد و یا  جلوی تلویزیون بایستد یا عقب و جلو برود.

برای کودکانی که مشکل مهارت های اجتماعی دارند، یا در مهارت هایی مثل بازی های ورزشی کمبود دارند، این بازی ها سرگرم کننده هستند. زمانی که کودک بازی بیسبال می کند، در مقابل جمعیتی از همسالانش این توپ را پرتاب می کند. اما زمانی که بازی ویدیویی انجام می دهد، در صورت اشتباه کسی کارش را نمی بیند.

به همین دلیل رضایتمدی در بازی ها به طور پیوسته به بردن او کمک می کند و شانس شکست یا تشویق شدن را به او می دهد.